Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Rak piersi u większości kobiet to choroba uleczalna

Rak piersi jest u większości kobiet chorobą uleczalną, a nawet w zaawansowanym stadium często staje się przewlekłą chorobą - przekonują eksperci. Pomóc w zrozumieniu choroby i dostarczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat nowotworów piersi ma nowy kanał informacyjno-edukacyjnego o nazwie "Prosto o raku piersi".

Anna Tarazevich
Anna Tarazevich
pexels.com
U większości kobiet z rakiem piersi, ta choroba jest całkowicie uleczalna. Pacjentki, które są leczone radykalnie, mają najczęściej 99,5% szansy na wyleczenie. Jednak po przejściu procesu leczenia, wiele z nich nadal czuje się chore, mimo że są fizycznie zdrowe.

– mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Specjaliści zwracają uwagę, że utrzymanie przekonania o byciu chorym i ciągły lęk prowadzą do wydzielania niekorzystnych hormonów i zwiększają ryzyko nawrotu choroby. Tymczasem onkolodzy podkreślają, że obecnie nawet kobiety z zaawansowanym rakiem piersi obecnie żyją bardzo długo, podobnie jak pacjenci z innymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca. Statystyki wskazują na to, że rak piersi stał się chorobą przewlekłą, która wymaga ciągłego leczenia, ale nie jest to już choroba śmiertelna.

Jolanta Meller, koordynatorka leczenia pacjentów w Instytucie Onkologii w Warszawie, przyznaje, że pacjentki mają prawo do przeżywania smutku i odczuwania lęku po diagnozie raka piersi. Jednak równocześnie mają prawo do szerokiej wiedzy na temat swojej choroby, procesu diagnozowania i leczenia.

Współpraca lekarza z pacjentką powinna polegać na byciu partnerem w terapii, ale często tak nie jest. Lekarze różnią się między sobą, a niektórzy z nich mają trudności w komunikacji z pacjentkami. Każda pacjentka ma różne potrzeby i musi dostosować chorobę i leczenie do swojego życia. Lekarz powinien stanowić wsparcie we wszystkich tych aspektach.

W celu pomocy kobietom w lepszym zrozumieniu raka piersi i uzyskaniu odpowiedzi na ich najbardziej nurtujące pytania, powstał kanał informacyjno-edukacyjny o nazwie "Prosto o raku piersi".

Poruszane są tam tematy takie jak:

  • pierwsza wizyta u onkologa,
  • formalności szpitalne, 
  • prawa pacjenta, 
  • wsparcie psychiczne, 
  • seks i intymność w chorobie,
  • przełamywanie stereotypów dotyczących raka piersi.

"Prosto o raku piersi" jest pierwszym cyklem w ramach kanału "Prosto o Zdrowiu"

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom

#rak piersi #choroba #nowotwór

MaŁu