Zespół naukowców z University of Queensland w Australii, we współpracy z międzynarodowymi partnerami, podjął się ogólnoświatowego badania w celu prognozowania rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych na globalną skalę. Przeszli przez dane dotyczące 150 tysięcy osób z 29 krajów, w okresie od 2001 do 2022 roku.
Te informacje pochodziły z największej dotąd serii bezpośrednich wywiadów, czyli z badania psychiatrycznego World Health Organization’s World Mental Health Survey.
Zdrowie psychiczne zagrożone
Wyniki są niepokojące. Aż 50% ludzi, przed osiągnięciem 75. roku życia, może zmagać się z jakimś rodzajem zaburzenia psychicznego.
Na czele są zaburzenia nastroju, takie jak głęboka depresja i stany lękowe. Warto zaznaczyć, że obserwuje się różnice między płciami.
– wyjaśnia prof. John McGrath, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie „The Lancet Psychiatry”.
TOP 3 problemy psychiczne u kobiet:
- depresja,
- fobie
- zespół stresu pourazowego (PTSD)
TOP 3 problemy psychiczne u mężczyzn:
- alkoholizm,
- depresja,
- fobie.
Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży
Szczególnie narażone na te problemy są osoby młode, ponieważ naukowcy wykazali, że zaburzenia psychiczne najczęściej rozwijają się w okresie dzieciństwa, adolescencji i wczesnej dorosłości.
To wyraźnie wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia neurobiologii, która leży u podstaw tych zaburzeń. Potrzebujemy procedur umożliwiających szybką diagnozę i leczenie powszechnych zaburzeń psychicznych. Te procedury powinny być zaprojektowane z myślą o pacjentach w kluczowych momentach ich życia.
– zaznacza prof. McGrath.
Współautor badania, prof. Ronald Kessler z Harvard Medical School, zauważa, że poprzez zrozumienie, w którym wieku te zaburzenia najczęściej się rozwijają, możemy lepiej dostosować interwencje zdrowotne i efektywniej alokować zasoby, aby zagwarantować odpowiednie i na czas wsparcie dla osób narażonych.