Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Po locie w kosmos w mózgu zachodzą poważne zmiany

Najnowsze badania wykazały, że przebywanie w warunkach mikrograwitacji podczas lotów kosmicznych może prowadzić do zmian w strukturze mózgu, a nawet krótki okres rekonwalescencji przed kolejnym lotem może być niewystarczający. Wyniki tych badań zostały opublikowane w periodyku "Scientific Reports".

Pixabay
Pixabay
pexels.com

Loty kosmiczne, zwłaszcza te trwające dłużej, mogą wpływać na objętość płynów mózgowych, które nie powracają do normy przed kolejnym lotem. Naukowcy sugerują, że efekty podróży kosmicznych na mózg mogą mieć trwałe skutki.

Zespół badawczy z University of Florida przeprowadził skanowanie mózgów 30 astronautów przed i po misjach kosmicznych. Ośmiu z nich uczestniczyło w dwutygodniowych lotach, osiemnastu w sześciomiesięcznych, a czterech w jeszcze dłuższych misjach.

Okazało się, że dłuższe loty powodowały większy wzrost objętości komór mózgu, ale po 6 miesiącach wzrost ten się zatrzymywał. Istotnym czynnikiem było również wystarczające odstępu między lotami.

Naukowcy odkryli, że jeśli astronauci mieli przerwę między lotami krótszą niż 3 lata, struktura mózgu nie wracała do normy. Biorąc pod uwagę rosnącą częstotliwość i długość lotów kosmicznych, odkrycie to może mieć kluczowe znaczenie dla ustalenia odpowiednich zasad dla przyszłych misji.
 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#loty kosmiczne #misje kosmiczne

MaŁu