Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Pandemia spowodowała istne spustoszenie w organizmie. U wielu dzieci wirus zmienił nawet skład mikroflory

Pandemia koronawirusa dokonała istotnych zmian w składzie mikroflory jelitowej u dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na ten trudny okres - alarmują naukowcy. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Scientific Reports przeprowadzonym przez naukowców z Nowego Jorku i Los Angeles stwierdzono, że u dzieci, które przyszły na świat i wychowywały się w okresie pandemii, flora bakteryjna jelit jest mniej zróżnicowana niż u dzieci urodzonych wcześniej.

Pandemia spowodowała istne spustoszenie w organizmie. U wielu dzieci wirus zmienił nawet skład mikroflory
Pandemia spowodowała istne spustoszenie w organizmie. U wielu dzieci wirus zmienił nawet skład mikroflory
Zdjęcie autorstwa RDNE Stock project z Pexels
  • Dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone przed pandemią.
  • Zmiany we florze bakteryjnej mogą być spowodowane specyficznymi zachowaniami, jakie wymusiła na opiekunach dzieci pandemia.
  • Większa różnorodność mikrobioty jelitowej ma ścisły związek ze stanem zdrowia.

Naukowcy analizujący próbki kału pobierane od rocznych dzieci w okresie pandemii wykazali, że występuje w nich mniejsza różnorodność szczepów bakterii jelitowych w porównaniu do próbek pobranych przed pandemią. To oznacza, że mikroflora jelit dzieci urodzonych w trakcie pandemii jest uboższa w różnorodne gatunki bakterii.

Skutki uboczne pandemii

Badacze sugerują, że takie zmiany w składzie mikroflory jelitowej dzieci mogą być rezultatem specyficznych zachowań, które były wymuszane przez pandemię, oraz wynikających z tego zmian w otoczeniu, w którym te dzieci rosły, zwłaszcza w pierwszych latach swojego życia, kiedy flora bakteryjna jelit kształtuje się najbardziej dynamicznie.

W czasie pandemii dzieci spędzały więcej czasu w domu i mniej czasu z rówieśnikami, a także zwiększono częstotliwość higieny, co mogło wpłynąć na skład ich mikroflory jelitowej.

Pandemia COVID-19 była niezwykłym naturalnym eksperymentem, który pozwolił na zrozumienie, jak środowisko społeczne wpływa na mikroflorę dzieci. To badanie jest kolejnym wkładem w rozwijającą się dziedzinę wiedzy dotyczącą wpływu otoczenia społecznego na mikrobiom dzieci.

– wyjaśnia Sarah C. Vogel, jedna z wiodących autorek badania.

Co wirus zmienił w ludzkim organizmie?

Badacze porównali dwie grupy próbek kału od rocznych dzieci - jedną pobraną przed pandemią i drugą pobraną w okresie od marca do grudnia 2020 roku, kiedy pandemia była w pełnym rozkwicie.

Choć trudno na tej podstawie wyciągać długoterminowe wnioski dotyczące zdrowia dzieci, to ogólnie większa różnorodność mikroflory jelitowej jest kojarzona ze zdrowiem. W badaniach na dorosłych potwierdzono już korzyści płynące z większej różnorodności mikroflory jelitowej.

Jednak wyniki badań nad populacją dzieci nie są tak jednoznaczne. Niektóre z nich sugerują, że zmniejszona różnorodność bakterii jelitowych może wiązać się z większym ryzykiem astmy, atopowego zapalenia skóry lub nawet cukrzycy typu I, podczas gdy inne badania nie potwierdzają takich zależności. Choć wiadomo, iż u dorosłych mniejsza różnorodność mikroflory jelitowej jest związana z gorszym zdrowiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, to konieczne są dalsze badania nad tym, jak rozwój flory bakteryjnej w okresie dzieciństwa i otoczenie w najwcześniejszych latach życia wpływają na te zależności.

– mówi prof. Natalie Brito, główna autorka publikacji.

Podsumowanie:

Pandemia koronawirusa może mieć długotrwały wpływ na zdrowie dzieci.

Okazuje się, że dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej. Naukowcy wskazują, że zmiany we florze bakteryjnej mogą być spowodowane specyficznymi zachowaniami, jakie wymusiła na opiekunach dzieci pandemia. 
Mniejsza różnorodność mikrobów jelitowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie dzieci. W badaniach u dorosłych wykazano, że mniejsza różnorodność mikrobioty jelitowej jest powiązana z gorszym zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Na przykład, może zwiększać ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, takich jak astma czy cukrzyca typu 1.
 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, nature.com

#mikroflora jelitowa #mikrobiota #skutki uboczne pandemii #skutki uboczne koronawirusa

MaŁu