Olejki eteryczne powszechnie znane w aromaterapii jako środek relaksujący, uspokajający i leczniczy. Olejki mogą działać łagodząco na objawy depresji, zmiany skórne, przeciwbólowo czy na katar lub podniesienie odporności. Jak stosować olejki eteryczne, aby zaczęły działać?
Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje, które mają wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Zapach olejku jest przyjemny i posiada właściwości terapeutyczne tj.: kojące, rozluźniające, redukujące stres, przeciwzapalne czy antyseptyczne. Olejki stosowane z umiarem i przede wszystkim z umiejętnością dobrania do potrzeby przyniosą wiele dobrych efektów. Złe używanie olejków może doprowadzić do wystąpienia podrażnień, oparzeń czy innych uszkodzeń ciała.
Naturalne olejki eteryczne to nic innego jak lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych (m.in. estrów, eterów, aldehydów, ketonów) o intensywnym zapachu. Występują one w różnych częściach roślin, np. w nasionach, korzeniach, kwiatach, owocach, liściach czy korze. Olejek gromadzi się roślinach głównie w tkance wydzielniczej jako końcowe produkty przemiany materii. Zazwyczaj występują w postaci oleistej cieczy, a gęstością jest mniejszy od gęstości wody. Z tego powodu nie są w stanie się w niej rozpuścić. Rozpuszczą się za to w alkoholu etylowym, tłuszczach, wosku czy innych olejach jako baza dla olejków eterycznych.
Olejki eteryczne uzyskuje się z suszonych lub świeżych roślin za pomocą:
Olejki eteryczne pozyskiwane są z prawie 2000 roślin. Poniżej lista najbardziej popularnych olejków.
Olejki eteryczne można wykorzystywać w wielu sposobach m.in. do inhalacji. Kilka kropel olejków dodaje się do miski z gorącą wodą, inhalatora czy dyfuzora i po prostu wdycha kojąco-lecznicze zapachy. Jest to najszybszy sposób na różne dolegliwości, np. ból głowy czy infekcje górnych dróg oddechowych.
Podczas wdychania substancji zawartych w olejkach błyskawicznie docierają one do naszego mózgu i oddziałują m.in. na układ limbiczny, odpowiedzialny za uczucie strachu czy przyjemności.
Pamiętajmy jednak, aby podczas wyboru olejku do inhalacji wybrać olejek eteryczny, a nie zapachowy. Olejki eteryczne to w pełni naturalne substancje o określonych możliwościach terapeutycznych i leczniczych.
Z kolei olejki zapachowe to mieszanina olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych lub sama mieszanka substancji syntetycznych. Nie posiadają one zdolności leczniczych i mogą być wykorzystywane jedynie jako środek zapachowy.
Olejki eteryczne nadają się jako dodatek do kąpieli. Pamiętajmy jednak, że kilka kropli należy wcześniej rozpuścić w innym oleju np. migdałowym, kokosowym lub w oliwie z oliwek. Można też dodać do łyżki jogurtu naturalnego i wówczas wlać od wody. Kąpiel z olejkami eterycznymi posiada właściwości relaksujące i lecznicze.
Kąpiel z olejkiem eterycznym lawendowym wyciszy i uspokoi nasze myśli przed snem. Z kolei dodanie kilku kropel olejku tymiankowego pomorze podczas przeziębienia.
Ze względu na swoje właściwości i szybkość działania, olejki eteryczne znalazły zastosowanie w kosmetykach. Kilka kropli (2-3) można dodać do swego ulubionego kremu do twarzy, do ciała czy do maseczki do włosów i zaaplikować.
Przed użyciem konkretnego olejku należy zapoznać się z przeciwskazaniami do jego stosowania i sprawdzić czy nie mamy na niego uczulenia.