10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Olejki eteryczne – poznaj ich właściwości i zastosowanie 

Olejki eteryczne powszechnie znane w aromaterapii jako środek relaksujący, uspokajający i leczniczy. Olejki mogą działać łagodząco na objawy depresji, zmiany skórne, przeciwbólowo czy na katar lub podniesienie odporności. Jak stosować olejki eteryczne, aby zaczęły działać? 

Zdjęcie dodane przez Tara Winstead/pexels

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje, które mają wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Zapach olejku jest przyjemny i posiada właściwości terapeutyczne tj.: kojące, rozluźniające, redukujące stres, przeciwzapalne czy antyseptyczne. Olejki stosowane z umiarem i przede wszystkim z umiejętnością dobrania do potrzeby przyniosą wiele dobrych efektów. Złe używanie olejków może doprowadzić do wystąpienia podrażnień, oparzeń czy innych uszkodzeń ciała.

Naturalne olejki eteryczne to nic innego jak lotne mieszaniny organicznych związków chemicznych (m.in. estrów, eterów, aldehydów, ketonów) o intensywnym zapachu. Występują one w różnych częściach roślin, np. w nasionach, korzeniach, kwiatach, owocach, liściach czy korze. Olejek gromadzi się roślinach głównie w tkance wydzielniczej jako końcowe produkty przemiany materii. Zazwyczaj występują w postaci oleistej cieczy, a gęstością jest mniejszy od gęstości wody. Z tego powodu nie są w stanie się w niej rozpuścić. Rozpuszczą się za to w alkoholu etylowym, tłuszczach, wosku czy innych olejach jako baza dla olejków eterycznych.

Jak powstają olejki eteryczne?

Olejki eteryczne uzyskuje się z suszonych lub świeżych roślin za pomocą:

  • techniką enfleurage – to najstarsza metoda otrzymywania olejków, opierająca się na zdolności absorbowania zapachów przez tłuszcze. Stosuje się ją głównie w perfumiarstwie, dla pozyskania esencji z najbardziej delikatnych kwiatów, jak jaśmin czy tuberoza. 
  • wytłaczania – metoda stosowana do pozyskiwania olejków eterycznych z cytrusów,
  • destylacji z parą wodną – to najpopularniejsza metoda, stosowana do pozyskiwania większej części olejków,
  • chemicznej ekstrakcji rozpuszczalnikami organicznymi – stosuje się głównie w celach przemysłowych

Rodzaje i właściwości olejków eterycznych

Olejki eteryczne pozyskiwane są z prawie 2000 roślin. Poniżej lista najbardziej popularnych olejków. 

  • olejek bergamotowy – ogranicza nadmierną pracę gruczołów łojowych, rozjaśnia przebarwienia, działa antybakteryjnie i antyseptycznie, wspaniale działa na widoczność blizn,
  • olejek z drzewa herbacianego – ma działania antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, oczyszcza pory i pomaga w walce z trądzikiem,
  • olejek bazyliowy – pomaga w zasypianiu, poprawia koncentrację, łagodzi bóle menstruacyjne, migrenowe i reumatyczne,
  • olejek z geranium – uelastycznia i pielęgnuje starzejącą się skórę. Wykazuje właściwości ściągające i jest częstym składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych. Odpowiada za łagodzenie objawów depresji.
  • olejek z limonki – chroni przed działaniem wolnych rodników. Działa relaksacyjne, łagodzi objawy depresji, zmniejsza bóle mięśni i stawów.
  • olejek rozmarynowy – rozjaśnia blizny i przebarwienia. Działa antystresowo i psychostymulująco. Sprawdza się jako środek dezynfekujący, przeciwzapalny, przeciwgrzybiczy, przeciwbólowy i przeciwzapalny.
  • olejek szałwiowy – zmniejsza przebarwienia, pomaga rozjaśnić rozstępy, koi i nawilża suchą skórę. Usuwa toksyny z organizmu, zwalcza infekcje i działa pobudzająco.
  • olejek z paczuli – łagodzi stany zapalne i trądzik, wspomaga leczenie popękanej i bardzo suchej skóry. Wzmacnia system immunologiczny, redukuje stres.
  • olejek lawendowy – pomaga wyleczyć stany zapalne skóry, egzemę i trądzik. Działa uspokajająco i relaksująco. Łagodzi objawy grypy, zapalenia zatok i gardła, zmniejsza bóle mięśni i stawów.
  • olejek eukaliptusowy – łagodzi stany zapalne, wykazuje działanie odkażające i oczyszczające. Zmniejsza bóle mięśniowe, łagodzi objawy przeziębienia, grypy i zapalenia oskrzeli.
  • olejek cedrowy – redukuje suchość i zaczerwienienie skóry. Reguluje wydzielanie sebum i pomaga leczyć trądzik. Poprawia koncentrację i pracę mózgu, łagodzi objawy stresu, wykazuje działanie przeciwbólowe.
  • olejek różany – pomaga w leczeniu podrażnień i oparzeń. Łagodzi objawy migreny i depresji, jest polecany do stosowania przy stanach lękowych.
  • olejek miętowy – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, może być stosowany przy bólach miesiączkowych, migrenie i przeziębieniu.
  • olejek z werbeny – ujędrnia, odmładza i tonizuje skórę. Wycisza, łagodzi napięcia nerwowe, pomaga w walce z bezsennością, jest silnym afrodyzjakiem.
  • olejek cytrynowy – oczyszcza skórę, działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Zmniejsza stany zapalne, likwiduje uczucie zmęczenia, łagodzi objawy depresji.
  • olejek petitgrain (z liści drzewa pomarańczowego) – redukuje nadmierne wydzielanie sebum, pomaga walczyć z tłustym łupieżem. Pomocny przy zasypianiu, redukuje napięcie nerwowe i łagodzi objawy depresji.

Inhalacje olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne można wykorzystywać w wielu sposobach m.in. do inhalacji. Kilka kropel olejków dodaje się do miski z gorącą wodą, inhalatora czy dyfuzora i po prostu wdycha kojąco-lecznicze zapachy. Jest to najszybszy sposób na różne dolegliwości, np. ból głowy czy infekcje górnych dróg oddechowych. 

Podczas wdychania substancji zawartych w olejkach błyskawicznie docierają one do naszego mózgu i oddziałują m.in. na układ limbiczny, odpowiedzialny za uczucie strachu czy przyjemności. 

Pamiętajmy jednak, aby podczas wyboru olejku do inhalacji wybrać olejek eteryczny, a nie zapachowy. Olejki eteryczne to w pełni naturalne substancje o określonych możliwościach terapeutycznych i leczniczych. 

Z kolei olejki zapachowe to mieszanina olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych lub sama mieszanka substancji syntetycznych. Nie posiadają one zdolności leczniczych i mogą być wykorzystywane jedynie jako środek zapachowy.

Kąpiel z olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne nadają się jako dodatek do kąpieli. Pamiętajmy jednak, że kilka kropli należy wcześniej rozpuścić w innym oleju np. migdałowym, kokosowym lub w oliwie z oliwek. Można też dodać do łyżki jogurtu naturalnego i wówczas wlać od wody. Kąpiel z olejkami eterycznymi posiada właściwości relaksujące i lecznicze. 

Kąpiel z olejkiem eterycznym lawendowym wyciszy i uspokoi nasze myśli przed snem. Z kolei dodanie kilku kropel olejku tymiankowego pomorze podczas przeziębienia. 

Olejki eteryczne w kosmetykach

Ze względu na swoje właściwości i szybkość działania, olejki eteryczne znalazły zastosowanie w kosmetykach. Kilka kropli (2-3) można dodać do swego ulubionego kremu do twarzy, do ciała czy do maseczki do włosów i zaaplikować. 

Przed użyciem konkretnego olejku należy zapoznać się z przeciwskazaniami do jego stosowania i sprawdzić czy nie mamy na niego uczulenia.

 



Źródło: niezalezna.pl

#olejki eteryczne #olejek lawendowy #zastosowanie olejków eterycznych

Mariola Łukawska