W tym sezonie jesienno-zimowym mamy nieco inną sytuację, niż w poprzednich dwóch latach. Zagrożenie chorobą Covid-19 nieco osłabło, przynajmniej na razie, jednak zdecydowanie większe, niż w poprzednich dwóch latach, jest teraz zagrożenie grypą. „Nasilają się zakażenia dróg oddechowych, które są piątą przyczyną zgonów; w tym sezonie najważniejsze zagrożenie stwarzają grypa i Covid-19” – ostrzega przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii prof. Ernest Kuchar.
Gdy pojawił się Covid-19, to w skali światowej w sezonie 2021/22 w zasadzie grypy nie było. Była ona natomiast wcześniej: w latach 2020-2018, jak i wcześniej
- wyjaśniał prof. Ernest Kuchar, pełniący funkcję kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Specjalista przyznaje, że nikt nie wie, co nas czeka w tym sezonie infekcyjnym: groźniejsza będzie grypa, czy Covid-19? Zwraca jednak uwagę, że możemy podejrzewać przebieg infekcji na podstawie tego, co było już na półkuli południowej.
A w Australii był bardzo ciężki sezon grypowy, poprzednie były łagodniejsze, nawet te jeszcze przed pandemią Covid-19.
- zaznacza ekspert.
Z przedstawionych przez specjalistę danych australijskiego ministerstwa zdrowia wynika, że na Antypodach najczęściej występowała grypa – stanowiła ona 37,3 proc. wszystkich zakażeń układu oddechowego. Na kolejnym miejscu znajdowały się rinowirusy (28 proc.), wirusy RSV (12,6 proc.), a dopiero na czwartym miejscu był wirus SARS-CoV-2, na który przypadało 11,5 proc. zakażeń dróg oddechowych.
We wszystkich grypach wiekowych dominowała grypa typu A, ale wykrywano ją głównie wśród dzieci i nastolatków, a nie seniorów. Najczęściej chorowały dzieci od 5. do 9. roku życia oraz te jeszcze młodsze – poniżej 5 lat, a następnie nastolatki i młodzi dorośli od 10. do 19. roku życia. W mniejszym stopniu chorowali dorośli, a nawet osoby starsze powyżej 60 lat, choć do zgonu najczęściej dochodziło wśród seniorów. Mediana wieku zmarłych z powodu grypy wynosiła w Australii 82 lata.
Nie było najgorzej, jeśli chodzi hospitalizację z powodu grypy, gdyż były już gorsze sezony grypowe pod tym względem, a ten w Australii był raczej średniego kalibru.
- wyjaśnił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Specjalista przedstawił dane, z których wynika, że w Polsce w ostatnim tygodniu września 2022 r. odnotowano prawie 130 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Aż 59 tys. spośród wszystkich chorych stanowiły dzieci do 14. roku życia.
Jednocześnie ekspert ostrzega, że na podstawie objawów coraz trudniejsze jest odróżnienie grypy i Covid-19, gdyż choroby te upodabniają się do siebie.
Covid-19 łagodnieje, a grypa z kolei może ciężko przebiegać. W diagnozie pomaga zatem znajomość lokalnej epidemiologii oraz wynik testu.
- uważa prof. Ernest Kuchar.