Polscy naukowcy prowadzą przełomowe badania nad pozyskiwaniem minerałów z regolitu księżycowego i marsjańskiego przy wykorzystaniu mikroglonów i bakterii. Badacze mają nadzieję, że to odkrycie może mieć kluczowe znaczenie dla eksploracji Księżyca.
Regolit to luźna skała powstała w wyniku długotrwałych procesów fizycznych i chemicznych, pokrywająca Ziemię, inne planety skaliste i księżyce. Regolit księżycowy i marsjański różnią się składem, ale mają jedną wspólną cechę - z obu źródeł można odzyskać pierwiastki metali krytycznych.
Naukowcy pracują nad wykorzystaniem mikroorganizmów, takich jak mikroglony wulkaniczne, bakterie i grzyby, do wydobycia tych cennych minerałów. Dr inż. Weronika Urbańska z Politechniki Wrocławskiej, Ewa Borowska z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN i dr hab. Anna Potysz z Uniwersytetu Wrocławskiego opracowali wspólnie metodę biologicznego pozyskiwania metali z regolitu księżycowego i marsjańskiego.
Mikroorganizmy, takie jak mikroglony, które występują w środowiskach o wysokim stężeniu metali ciężkich, dwutlenku węgla i siarkowodoru, mają naturalne zdolności adaptacji do trudnych warunków. Ich unikalna struktura pozwala efektywnie wydobywać metale ciężkie. Naukowcy planują wykorzystać te właściwości mikroglonów i bakterii w misjach kosmicznych.
Niewielka ilość mikroorganizmów wystarczy do rozpoczęcia procesu wydobycia metali. To znacząco ułatwia transport tych organizmów na pokładzie rakiet kosmicznych. Badania nad wykorzystaniem mikroorganizmów, w tym grzybów, do odzysku surowców prowadzone są na całym świecie, ale opracowane przez polskich naukowców rozwiązanie, łączące mikroglony z bakteriami, jest unikalne.
Metoda opracowana przez polskich naukowców polega na jednoczesnym wykorzystaniu bakterii i mikroglonów. Bakterie ekstrahują częściowo pierwiastki metali, a następnie mikroglony angażują się w kolejną fazę procesu. Z biomasy powstałej w ten sposób naukowcy są w stanie odzyskać potrzebne surowce.
Gdy dodatkowo uświadomimy sobie, że już teraz zaczynamy na Ziemi odczuwać braki w surowcach krytycznych, to okazuje się, że pozyskiwanie ich w kosmosie np. właśnie z regolitu może być kluczowe dla planowanych tam badań. Skoro mamy już opracowane metody działające na Ziemi, to dlaczego nie spróbować wykorzystać ich również w kosmosie.
Badania prowadzone były na proszku bateryjnym oraz na symulantach regolitu księżycowego i marsjańskiego. Naukowcy osiągnęli obiecujące wyniki, uzyskując kilkudziesięcioprocentową efektywność w odzysku pierwiastków. Obecnie skupiają się na odzysku litu, kobaltu, miedzi i niklu, które są surowcami krytycznymi. Planują także rozszerzenie badań na metale ziem rzadkich.
Wykorzystanie mikroglonów i bakterii w misjach kosmicznych ma wiele zalet, w tym łatwość transportu. Metody biologicznego pozyskiwania minerałów mogą być kluczowe dla przyszłych badań i eksploracji kosmosu, szczególnie z uwagi na trudności z transportem surowców z Ziemi. Polska grupa naukowców ma nadzieję, że ich badania przyczynią się do dalszego rozwoju eksploracji Księżyca i Marsa.