Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Musujące kule do kąpieli. Sprawdź jak zrobić w domu - DIY

Kule kąpielowe wrzucane do wanny pełnej wody kojarzą się nam z głębokim odpoczynkiem, odprężeniem i relaksem. Kąpiel to zapewne jeden z przyjemniejszych rytuałów, jaki można sobie samemu podarować. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kul o przeróżnych kolorach i zapachach. Wykonanie takiej kuli samemu w domu też nie jest trudne.

Zdjęcie dodane przez Burst/pexels

Jak zrobić w domu kulę do kąpieli DIY?

Aby zrobić musujące kule do kąpieli potrzebnych będzie kilka składników. 

Składniki:

  • 1 szklanka sody oczyszczonej (inaczej: wodorowęglanu sodu)
  • 1/2 szklanki kwasu cytrynowego
  • 5-6 łyżek oleju – może to być olej kokosowy, ze słodkich migdałów, olej z pestek malin, oliwa z oliwek, oliwka dla dzieci itp. lub olej o konsystencji stałej, jak np. masło shea czy masło kakaowe.
  • woda lub hydrolat w butelce z atomizerem


Czego potrzebujemy:
miska do mieszania składników
(jeśli chcesz zrobić różnokolorowe kule, przyda się kilka)
silikonowe foremki do robienia kul kąpielowych
łyżka do mieszania składników

Pamiętaj, aby kompletować składniki dobrej jakości. Warto skorzystać z rozmaitych zapachów, barwników i dodatków.

Co warto dodać do kuli musującej do kąpieli?

Co warto dodać do masy, by wzbogacić musujące kule do kąpieli:

  • barwnik spożywczy lub specjalne barwniki do kul i mydeł – dzięki nim Twoja kula może mieć dowolny kolor i różną jego intensywność. 
  • suszone kwiaty lub zioła np. płatki róży, kwiaty lawendy, płatki bławatka czy nagietka – dodane do kul, zdecydowanie poprawiają doznania estetyczne, a do tego – już po rozpuszczeniu kuli w wodzie – lekko unoszą się na powierzchni wody w trakcie kąpieli 
  • mąka ziemniaczana – jej dodatek sprawia, że kule po włożeniu do wody się na niej unoszą
  • dodatki spożywcze i przyprawy - sproszkowana zielona herbata, kakao, cynamon, kurkuma, wanilia, suszona skórka pomarańczy itp.
  • sól morska, himalajska lub Epsom – nadaje kulom nierówną fakturę i intrygujący wygląd, a dzięki swoim właściwościom łagodzi podrażnienia, wspiera proces regeneracji skóry i oczyszcza organizm z toksyn
  • ulubiony olejek zapachowy lub olejki eteryczne – ten dodatek nada kuli zapach, na jaki masz ochotę, dzięki czemu kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza.

Jak zrobić musujące kule do kąpieli?

Do miski wsypujemy suche składniki: sodę i kwasek cytrynowy następnie dokładnie mieszamy łyżką lub ręką.

Do mieszanki powoli dodajemy olej (jeśli jest to olej w postaci masła, najpierw go rozpuść w kąpieli wodnej) i łączymy z sypkimi składnikami. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku i być podatna na formowanie. Jeśli po nadaniu jej w dłoniach kształtu jest on zachowany – masa ma odpowiednią konsystencję. Jeśli jest zbyt sucha i rozpada się, należy dodać jeszcze odrobinę oleju albo spryskać masę wodą lub hydrolatem. 


W momencie, gdy masa zacznie przypominać mokry piasek, wsypujemy i wlewamy do miski dodatki, całość dokładnie mieszamy. 

Otrzymaną masę przekładamy do obu połówek specjalnych foremek i łaczymy połówki ze sobą. Mocno je dociskamy i przytrzymujemy przez kilkanaście sekund (jeśli połówki nie chcą się ze sobą skleić, spryskaj je lekko hydrolatem i raz jeszcze ściśnij). Gotowe kule do kąpieli wyjmij z foremki i odłóż je w suche miejsce. Daj im wyschnąć najlepiej kilkanaście godzin. Gotowe. Kule przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu.

Czy warto korzystać z kuli do kąpieli?

Kule do kąpieli gwarantują nam mnóstwo przyjemności, rozluźnia i relaksu. Kule cieszą wzrok, słuch, kiedy delikatnie syczą oraz nozdrza, kiedy uwalniają się z nich aromaty olejów i innych dodatków.
Jeśli podczas przygotowywania zadbamy o ich dobry skład, mogą uczynić dużo dobrego dla naszej skóry. Soda oczyszczona odświeża skórę, ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, zmniejsza podrażnienia, działa łagodząco i dezodorująco, z kolei kwasek redukuje nadmiernie zrogowaciały naskórek.

Oleje i masła z kolei są substancjami odżywczymi, nawilżającymi, natłuszczającymi, ujędrniającymi i wygładzającymi. 

Olejki eteryczne wykazują szeroki wachlarz działań, m.in. tonizują, łagodzą dolegliwości bólowe i podrażnienia, przynoszą ulgę spiętym mięśniom i pozytywnie wpływają na układ nerwowy. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#kule do kąpieli #kule do kąpieli DIY #soda oczyszczona #barwnik spożywczy

Mariola Łukawska