Jak pielęgnować skórę twarzy zimą?
Zimowe temperatury nie są sprzymierzeńcem dla skóry twarzy. Zimny i mroźny wiatr szkodzi naszej skórze, sprzyja przesuszeniu oraz przyśpiesza utracie wilgotności.
Objawy spadku nawodnienia:
- suchość,
- szorstkość,
- pieczenie,
- uczucie napięcia,
- swędzenie,
- podrażnienie,
- zaczerwienienie,
- łuszczenie
W składzie kremu do twarzy na zimę powinny znaleźć się:
- oleje i masła roślinne - np. olej z awokado, olej jojoba, oliwa z oliwek, olej z pestek pszenicy, olej kokosowy, konopny, macadamia, masło shea. Wzmacniają one barierę lipidową naskórka;
- witamina E, A, C – odpowiadają za wzmocnienie bariery ochronnej skóry, wykazują właściwości nawilżające, regenerujące, przeciwstarzeniowe i przeciwrodnikowe
- pantenol, alantoina, bisabolol – składniki o charakterze łagodzącym, przeciwpodrażnieniowym;
- lipidy – substancje o charakterze tłuszczów, uzupełniają i wzmacniają naturalną powłokę naskórka;
- ceramidy – odpowiadają za właściwe działanie bariery hydrolipidowej, tworzą w naskórku warstwę chroniącą wilgoć przed ucieczką, wzmacniają skórne zdolności jej pochłaniania;
- filtry UV (np. titanium dioxide, zinc oxide) – niezbędne szczególnie gdy planujemy aktywność w górach lub na śniegu, gdyż odbite promienie słoneczne bombardują nas ze wzmożoną siłą;
- oleje mineralne (np. wazelina, parafina) – wykazują bardzo dobre właściwości natłuszczające. Po nałożeniu na skórę tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, która chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz przed przesuszeniem wywołanym nadmierną utratą wilgoci.
- gliceryna – może wnikać do naskórka i tam wiązać wodę.
Kremy do twarzy, gdzie w składzie znajduje się woda nie zawsze jest zły. Przede wszystkim jego aplikacja jest łatwiejsza, bo jest lżejszy i łatwiej się rozprowadza. Z kolei, jeżeli planujemy przebywać długo na dworze w ujemnej temperaturze, wówczas woda znajdująca się w kremie może zamarzać i powodować podrażnienia.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja ust zimą?
Skóra na ustach jest bardzo cienka i nie zawiera gruczołów łojowych. Szkodzi jej wiatr, słońce, niskie temperatury, a nawet zła pielęgnacja.
Za zimę doskonale sprawdzą się sztyfty zawierające w swoim składzie:
- wosk pszczeli,
- wazelinę,
- masło shea,
- oliwę z oliwek,
- witaminę A+E
- filtry UV
Jeżeli mamy problem z popękanymi ustami lub suchymi skórkami najlepiej posmarować je miodem i pozostawić tak na kilka godzin, a najlepiej na noc.
Domowy peeling na suche usta:
- miód,
- olej kokosowy,
- oliwa z oliwek,
- drobny cukier.
Peeling wystarczy wykonywać raz w tygodniu. Usta należy delikatnie masować mieszanką ze ścierającymi drobinkami, a następnie zmyć i nałożyć krem nawilżający.
Jak zadbać o dłonie zimą?
Skóra na dłoniach jest bardzo cienka i szybko ulega zniszczeniu od zimnego wiatru. Wówczas pojawiają się takie problemy jak suchość, podrażnienie, łuszczenie i pękanie.
Dobry krem do rąk powinien mieć właściwości regenerujące, ochronne i odżywcze, a jego konsystencja tłusta lub półtłusta. Nie nadają się kremy posiadające w skałdzie wodę.
Co powinno znaleźć się w składzie kremu do rak na zimę:
- oleje naturalne,
- witaminy
- składniki łagodzące - alantoina, pantenol, aloes itp.
Krem należy stosować po każdym myciu rąk i zawsze wtedy, gdy czujemy suchość i szorstkość dłoni.
Pamiętajmy, aby zmarzniętych dłoni po powrocie do domu nigdy nie wkładać do gorącej wody lub przykładać do grzejnika. To może spowodować uszkodzenia delikatnej skóry. Należy stopniowo rozgrzewać ręce.