Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Kichasz, masz katar i zaczerwienione oczy? To może być alergia

Ciągłe kichanie czy zaczerwienione oczy to może być objaw alergii na zjedzony produkt lub na coś co wdychamy ciągle. Alergia może być całoroczna lub sezonowa. Do najczęstszych objawów alergii zalicza się, m.in.: sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astma oraz uczulenia na pokarmy. Na alergię cierpi nawet co trzecia osoba na świecie.

Zdjęcie dodane przez Pavel Danilyuk/pexels

Co to jest alergia?

Alergia to nadmierna reakcja układu immunologicznego na substancje, które u zdrowej osoby nie powodują objawów. Te substancje, zwane alergenami, są różne i mogą obejmować pyłki roślin, sierść zwierząt, jedzenie, kurz, roztocza i leki. W momencie kontaktu z alergenem, układ immunologiczny wytwarza przeciwciała, co prowadzi do uwolnienia histaminy i innych substancji chemicznych, powodujących objawy alergiczne, takie jak kichanie, łzawienie oczu, swędzenie skóry, kaszel, duszność i wysypka. Alergie są powszechne i mogą mieć różne nasilenie, od łagodnych do poważnych reakcji anafilaktycznych, które stanowią poważne zagrożenie dla życia.

Czym jest uczulenie?

Alergia i uczulenie to synonimy, oznaczające tę samą rzecz - nadmierną reakcję układu immunologicznego na substancje, które u zdrowej osoby nie powodują objawów. Termin „uczulenie” często jest używany jako ogólne określenie reakcji alergicznej, podczas gdy „alergia” jest bardziej specjalistycznym terminem, który może obejmować szeroki zakres reakcji alergicznych, w tym alergie na pokarmy, pyłki, sierść zwierząt i leki. Oba terminy oznaczają tę samą rzecz i są używane zamiennie.

Co to jest odczulanie?

Desensytyzacja, inaczej odczulanie, to proces, który polega na stopniowym przyzwyczajaniu układu immunologicznego do alergenu, który powoduje reakcje alergiczne. Celem odczulania jest zmniejszenie nasilenia objawów alergicznych lub nawet całkowite ich wyeliminowanie. Proces odczulania może odbywać się przez podawanie pacjentowi coraz większych dawek alergenu w formie preparatu doustnego, podskórnego lub inhalacyjnego, w celu stopniowego uodpornienia organizmu. Odczulanie jest często stosowane w leczeniu alergii na pyłki, sierść zwierząt i jad owadów, a także niektórych rodzajów alergii na pokarmy. Proces odczulania wymaga cierpliwości i czasami może trwać kilka lat, ale w wielu przypadkach może prowadzić do znacznego zmniejszenia nasilenia objawów alergicznych.

Czym są klasy w alergii?

Klasy przy alergii to system kategoryzacji, który jest stosowany w diagnostyce i leczeniu alergii. Klasy te określają rodzaj alergenu, który powoduje reakcję alergiczną u pacjenta. W zależności od kraju i stosowanej klasyfikacji, istnieją od 4 do 6 klas alergenów, w tym:

  • Pyłki roślin
  • Rośliny domowe
  • Grzyby
  • Sierść zwierząt
  • Jad owadów
  • Pokarmy

Klasy te pomagają w określeniu, które alergeny powodują reakcje u pacjenta i umożliwiają lekarzom lepiej zrozumieć i leczyć alergie. Wiedza na temat klas alergenów może również pomóc pacjentom w unikaniu alergenów i zarządzaniu swoimi objawami.

Rodzaje testów alergicznych

Wybór odpowiedniego testu zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju i nasilenia objawów alergicznych, a także od wcześniejszych reakcji na alergeny. Lekarz może zalecić jeden lub kilka testów w celu uzyskania pełnego obrazu reakcji alergicznych pacjenta.

Istnieje kilka rodzajów testów alergicznych, które służą do identyfikacji alergenów powodujących reakcje alergiczne u pacjenta. 

Poniżej wymienione są niektóre z nich:
Testy skórne
- w tym testy przeciwciał (RAST) i testy punktowe (np. testy prick)
Testy oddechowe - w tym testy spiętrzonej dyszy (challenge test)
Testy krwi - w tym testy IgE (immunoglobuliny E)
Testy okulistyczne - w tym testy Schirmera i testy komórek Rogera
Testy genetyczne - w tym testy polimorfizmów DNA

Jak wykonuje się testy alergiczne?

Testy alergiczne wykonywane są przez lekarza lub pielęgniarkę specjalizującą się w alergiach. 

Oto jak wyglądają niektóre z nich:

Testy skórne

Skóra jest nakłuwana lub podrażniana za pomocą alergenów, a następnie obserwuje się reakcję skórną.

Testy oddechowe

Alergen jest wdychany przez pacjenta, a następnie obserwuje się reakcję oddechową, taką jak kichanie, kaszel lub duszność.

Testy z krwi

Krew jest pobierana od pacjenta i wysyłana do laboratorium, gdzie bada się poziom immunoglobulin E (IgE) we krwi, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne.

W każdym przypadku ważne jest, aby pacjent był dobrze przygotowany do testu, w tym, aby nie przyjmował leków zwiotczających skórę, takich jak kortykosteroidy, na kilka dni przed testem. Konieczne może być również wyeliminowanie pewnych pokarmów, takich jak orzeszki ziemne lub jaja, w celu uniknięcia fałszywie dodatniego wyniku.

Jakie są objawy alergii?

Objawy alergii różnią się w zależności od rodzaju alergenu i stopnia nasilenia reakcji alergicznej, ale niektóre z najczęstszych objawów to:

Skóra - swędzenie, wysypka, zaczerwienienie, obrzęk
Oddychanie - duszność, kaszel, kichanie, świszczący oddech, zatkany nos
Oczy - łzawienie, zaczerwienienie, świąd, opuchlizna powiek
Żołądek - bóle brzucha, wymioty, biegunka
Układ nerwowy - zawroty głowy, omdlenia, drgawki, senność

Jeśli podejrzewasz u siebie objawy alergii, skonsultuj się z lekarzem, który może przepisać testy alergiczne lub wdrożyć leczenie, w zależności od Twoich objawów i historii medycznej.

Badania alergii na NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) finansuje szereg badań diagnostycznych dla pacjentów z podejrzeniem alergii. Badania te obejmują m.in.

Testy skórne - polegają na nałożeniu na skórę niewielkich dawek podejrzanych alergenów i obserwacji reakcji skórnej
Przegląd objawów i historii medycznej pacjenta - w celu zidentyfikowania potencjalnych alergenów
Badanie krwi - polegające na oznaczeniu poziomu przeciwciał (IgE) we krwi, które są produkowane przez organizm w reakcji na alergen
Testy prowokacyjne - polegające na podaniu pacjentowi potencjalnego alergenu i monitorowaniu reakcji organizmu

Badania na alergie są dostępne na NFZ w wybranych jednostkach medycznych, zazwyczaj w specjalistycznych poradniach alergologicznych. Jeśli chcemy skorzystać z tych badań na NFZ to w pierwszej kolejności musimy mieć skierowanie od swojego lekarza pierwszego kontaktu.

 



Źródło: niezalezna.pl

#alergia #co to jest alergia #uczulenie #jak wygląda uczulenie #czym jest uczelenie #objawy alergii

Mariola Łukawska