Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Jesteś „nocnym markiem”? Uważaj na te używki!

Osoby, które późno chodzą się spać, mają większe problemy zdrowotne. Naukowcy wykazali, że trend ten ma większy związek ze skłonnością „nocnych marków” do różnego rodzaju nałogów, a nie jest tak mocno uzależniony od samej późnej pory zasypiania.

Jesteś „nocnym markiem”? Uważaj na te używki!
Jesteś „nocnym markiem”? Uważaj na te używki!
Zdjęcie autorstwa Maurício Mascaro z Pexels

Badanie przeprowadzone przez fińskich naukowców, które trwało aż 37 lat i objęło 23 tysiące bliźniąt, sugeruje, że palenie tytoniu i picie alkoholu bardziej szkodzi zdrowiu osób, które późno kładą się spać, niż sama pora zasypiania i prowadzenie nocnego trybu życia. Wyniki badań wskazują na minimalny lub żaden niezależny wpływ chronotypu na umieralność.

Wcześniejsze badania wskazywały już na zwiększone ryzyko niektórych chorób układu krążenia u osób preferujących późne zasypianie i wstawanie. Również jakość snu została powiązana z zdrowiem w innych badaniach. Jednak fińskie badanie pokazuje, że ryzyko związane z późnym chronotypem ma głównie związek z paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu.

Nasze wyniki sugerują, że chronotyp ma niewielki lub nawet nie ma żadnego, niezależnego wpływu na umieralność. Ponadto, zwiększone ryzyko zgonu związane z byciem wyraźnie osobą „wieczorną”, w porównaniu do osób, które są wyraźnie osobami „porannymi”, prawdopodobnie wynika ze zwiększonego spożycia tytoniu i alkoholu.

– skomentował dr Christer Hublin z Fińskiego Instytutu Zdrowia Pracy w Helsinkach.

W badaniu wzięło udział 23 tysiące ochotników, spośród których 7,5 tysiąca określiło się jako „typ wieczorny” w różnym stopniu, a 2,2 tysiąca jako „typ wieczorny” zdecydowany. Osoby „typowo wieczorne” miały o 9% większe ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny w porównaniu do osób "typowo porannych". 

Zadeklarowane „sowy” miały łącznie o 9 proc. wyższe ryzyko zgonu z dowolnej przyczyny, niż zadeklarowane „skowronki”. W porównaniu do „skowronków”, „sowy” były przy tym młodsze i częściej piły oraz paliły.

Naukowcy zaznaczają, że ich wyniki powinny dobrze odzwierciedlać ryzyko w całej populacji, ponieważ stan zdrowia ochotników był podobny do ogólnego zdrowia mieszkańców kraju.
 

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, tandfonline.com

#używki #trendy #styl życia #nocny tryb życia

MaŁu