Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Jedna na dziesięć osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że przeciętnie jedna na dziesięć osób, które są leczone w szpitalach, potrzebuje transfuzji krwi. W przypadku operacji serca konieczne jest dostarczenie sześciu jednostek krwi, a w sytuacji wypadków – aż dziesięciu jednostek. NFZ przypomina, że mimo znacznego postępu w dziedzinie medycyny i technologii, krew nadal nie może zostać wyprodukowana syntetycznie. Jedynym źródłem krwi jest hojność zdrowych ludzi, którzy stają się honorowymi krwiodawcami.

krew,
krew,
Karolina Grabowska/pexels

Popyt na krew jest stały przez cały rok, potrzebna jest ona zarówno ofiarom wypadków, pacjentom cierpiącym na choroby hematologiczne, onkologiczne, jak i osobom przechodzącym różnego rodzaju operacje. Dane NFZ ukazują, że przeciętnie co dziesiąta osoba przebywająca w szpitalu potrzebuje przetoczenia krwi. Na przykład, do przeprowadzenia operacji serca wymaganych jest sześć jednostek krwi, a dla poszkodowanych w wypadkach – dziesięć jednostek. Natomiast pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje aż 8 jednostek krwi tygodniowo.

NFZ zaznacza, że krew o grupie 0 Rh minus jest uniwersalnym dawcą, ponieważ może być przetoczona każdej potrzebującej osoby. Istotną informacją jest również fakt, że po oddaniu krwi organizm zdrowego dawcy regeneruje utracone komórki w ciągu czterech tygodni. Warto podkreślić, że jedna jedyna donacja może uratować aż trzy życia.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, NFZ

#choroby hematologiczne #choroba nowotworowa

MaŁu