Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że przeciętnie jedna na dziesięć osób, które są leczone w szpitalach, potrzebuje transfuzji krwi. W przypadku operacji serca konieczne jest dostarczenie sześciu jednostek krwi, a w sytuacji wypadków – aż dziesięciu jednostek. NFZ przypomina, że mimo znacznego postępu w dziedzinie medycyny i technologii, krew nadal nie może zostać wyprodukowana syntetycznie. Jedynym źródłem krwi jest hojność zdrowych ludzi, którzy stają się honorowymi krwiodawcami.
Popyt na krew jest stały przez cały rok, potrzebna jest ona zarówno ofiarom wypadków, pacjentom cierpiącym na choroby hematologiczne, onkologiczne, jak i osobom przechodzącym różnego rodzaju operacje. Dane NFZ ukazują, że przeciętnie co dziesiąta osoba przebywająca w szpitalu potrzebuje przetoczenia krwi. Na przykład, do przeprowadzenia operacji serca wymaganych jest sześć jednostek krwi, a dla poszkodowanych w wypadkach – dziesięć jednostek. Natomiast pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje aż 8 jednostek krwi tygodniowo.
NFZ zaznacza, że krew o grupie 0 Rh minus jest uniwersalnym dawcą, ponieważ może być przetoczona każdej potrzebującej osoby. Istotną informacją jest również fakt, że po oddaniu krwi organizm zdrowego dawcy regeneruje utracone komórki w ciągu czterech tygodni. Warto podkreślić, że jedna jedyna donacja może uratować aż trzy życia.