Wybierając się na wakacje zawsze pamiętajmy o filtrze przeciwsłonecznym. To on uchroni naszą skórę od większych poparzeń słonecznych, a nawet przebarwień na twarzy. Słońce poprawia nasze samopoczucie i zasila nasz organizm w witaminę D, jednak całkowicie nie powinniśmy wystawiać się na jego działanie. Najważniejszy jest umiar.
Filtry przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Kupując odpowiedni filtr zatrzymujemy wskazaną ilość promieniowania UVB, np. SPF 30 przepuści jedną trzydziestą promieniowania, zapewniając ochronę w 97%, a SPF 50 gwarantuje ochronę w 98%.
Nie istnieją żadne kosmetyki, które ochronią skórę w 100%.
Każdy SPF wskazuje na opakowaniu jak długo można przebywać na słońcu do wystąpienia oparzeń. Oparzenia słoneczne to wysypka, opuchlizna i przede wszystkim zaczerwieniona skóra. Podsumowując po zastosowaniu kremu z filtrem np. SPF 15 czas wydłuża się 15-krotnie. Oczywiście jest to tylko teoria, gdyż filtr ściera się, zmywa pod wodą. Z tego też powodu filtr należy nakładać na skórę co 2 godziny.
Jeżeli chodzi i wodoodporność to taki zachowuje swoje właściwości przez 40 minut kąpieli w wodzie, a ekstrawodoodporny przez 80 minut.
Uwaga: Chcąc mieć pewność, że kosmetyk z filtrem jest skuteczny i zapewnia ochronę przed promieniowaniem, musi oddziaływać zarówno na promieniowanie UVB, jak i UVA.
Promienie UV różnią się między sobą pod względem intensywności, ilości i szkodliwości. Każdy kosmetyk zapewniający ochronę skóry powinny posiadać oznaczenia:
Zaleca się używanie filtrów przeciwsłonecznych na twarzy przez cały rok bez wzgl.edu na pogodę, aby zapobiec fotostarzeniem i powstawaniem przebarwień na skórze.
Na rynku znajdziemy trzy rodzaje zabezpieczeń przed słońcem. Filtry dzielimy na pochłaniające (filtry chemiczne) lub odbijające i rozpraszające promieniowanie UV (filtry mineralne). Czasami stosowane są również filtry pochodzenia naturalnego.
Filtry chemiczne – kosmetyki te nie mogą przekraczać bariery skórnej i przedostawać się do krążenia ogólnego. Pochłaniają one promienie UV i zmieniają je w ciepło. Filtry te posiadają lekką konsystencję, doskonale się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy na powierzchni skóry oraz są całkowicie niewidoczne. Minusem jest fakt, że są chemiczne i nie zawsze dobrze są tolerowane przez skórę, może pojawić się pieczenie, swędzenie i szczypanie skóry. Taki filtr należy aplikować na skórę co ok. 2 godziny, gdyż nie jest trwały.
Filtr mineralny – jest idealny dla osób z wrażliwą cerą, dla niemowląt i małych dzieci. Filtr mineralny tworzy na skórze barierę, która odbija promienie UV. Ponadto nie utlenia się i nie traci swych właściwości ochronnych z upływem czasu. Filtry mineralne szybciej się ścierają, np. podczas kontaktu z ubraniem, dlatego wymagają ponownej aplikacji na skórę.
W momencie zakupu filtru przeciwsłonecznego należy wybierać go do swojej karnacji. Wyróżniamy sześć typów karnacji.
Skóra bardzo jasna, często z piegami, włosy jasny blond lub rude. Skóra ekstremalnie wrażliwa na słońce, nie opala się, ale łatwo ulega oparzeniu. Rekomendowane filtry SPF 50+ i unikanie promieniowania UV.
Skóra jasna, włosy blond lub jasnobrązowe. Skóra bardzo wrażliwa na słońce, lekko się opala i łatwo ulega oparzeniu. Rekomendowane filtry SFP 50 i 50+ oraz unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce.
Skóra jasnobrązowa, włosy ciemny blond lub brązowe. Skóra wrażliwa na słońce, opala się wolno na jasnobrązowy kolor, ulega poparzeniu w przypadku niestosowania ochrony. Rekomendowane filtry SPF 20, 30 lub wyższe.
Skóra oliwkowa, włosy ciemnobrązowe lub czarne. Skóra łatwo się opala, oparzenia występują rzadko. Rekomendowane filtry SPF 15 lub wyższe.
Skóra ciemnobrązowa, włosy ciemne lub czarne. Skóra łatwo się opala i jest odporna na poparzenia. Rekomenduje się stosowanie filtrów w celu ochrony przeciwnowotworowej i przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Skóra i włosy ciemnobrązowe lub czarne. Skóra odporna na oparzenia dzięki wysokiej zawartości melaniny. Rekomenduje się stosowanie filtrów w celu ochrony przeciwnowotworowej i przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Kremy z filtrem przeciwsłonecznym powinno się regularnie stosować podczas każdej ekspozycji na słońce.