Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Wystarczy stosować się do tych zaleceń

Około 40% wszystkich przypadków nowotworów jest powiązanych z modyfikowalnymi czynnikami stylu życia, takimi jak brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, utrzymywanie otyłości, niewłaściwa dieta i spożywanie alkoholu. Z tego wynika, że wielu przypadkom nowotworów można zapobiec. W najnowszej analizie opublikowanej w czasopiśmie „Cancer” wykazano, że przestrzeganie globalnych zaleceń dotyczących profilaktyki nowotworów rzeczywiście prowadzi do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka.

Zdjęcie dodane przez Pixabay
Zdjęcie dodane przez Pixabay
pexels.com

Eksperci z Newcastle University przeprowadzili przegląd danych dotyczących skutków przestrzegania zaleceń dotyczących stylu życia Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (WCRF) i Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem (AICR) z 2018 roku. Badacze przeprowadzili systematyczny przegląd i metaanalizę 18 opublikowanych badań, które analizowały związki między przestrzeganiem zaleceń a występowaniem różnych rodzajów nowotworów.

Wyniki analiz wskazują, że przestrzeganie zdrowszego stylu życia, w tym utrzymanie prawidłowej masy ciała i spożywanie ograniczonej ilości czerwonego mięsa i przetworzonych mięs, takich jak bekon, pomaga uniknąć kilku rodzajów nowotworów.

Autorzy badania zastosowali specjalną punktację do oceny przestrzegania zaleceń dotyczących profilaktyki nowotworów. Okazało się, że każdy 1-punktowy wzrost w wyniku punktacji prowadził do 12% zmniejszenia ryzyka raka jelita grubego, 11% zmniejszenia ryzyka raka piersi i 8% zmniejszenia ryzyka raka płuc.

To pierwsze badanie, w którym dokonano przeglądu dotychczasowych dowodów na wpływ przestrzegania najnowszej wersji zaleceń World Cancer Research Fund oraz American Institute for Cancer Research dotyczących zapobiegania nowotworom. Nasze odkrycia są ekscytujące, ponieważ dostarczają dalszych dowodów na skuteczność niektórych z najlepszych sposobów zmniejszania ryzyka nowotworów, w szczególności raka piersi, jelita grubego i płuc

– mówi dr Fiona Malcomson, wykładowczyni żywienia człowieka z Newcastle University i współautorka badania.

Niemniej jednak istnieją również inne niemodyfikowalne czynniki, takie jak historia rodzinna nowotworów i narażenie na czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na ryzyko zachorowania.

Zalecenia dotyczące profilaktyki nowotworowej opracowane przez WCRF/AICR są wynikiem pracy niezależnego panelu ekspertów. Zawierają one zestaw wyborów dotyczących zdrowego stylu życia, które mogą wspólnie wpływać na prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Są to:
    Utrzymywanie zdrowej wagi
•    Regularna aktywność fizyczna
•    Dieta bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i rośliny strączkowe
•    Ograniczenie spożycia fast foodów i innych przetworzonych produktów wysokotłuszczowych, bogatych w skrobię lub cukry
•    Ograniczenie spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa
•    Ograniczenie spożycia słodzonych napojów
•    Ograniczenie spożycia alkoholu
•    Niestosowanie suplementów mających na celu zapobieganie nowotworom
•    W przypadku matek - karmienie piersią, jeśli jest to możliwe
•    Po rozpoznaniu raka: postępowanie zgodnie z zaleceniami WCRF/AICR, jeśli jest to możliwe.

To badanie poszerza naszą wiedzę na temat wpływu przestrzegania zaleceń na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Im więcej mamy dowodów na to, że przestrzeganie naszych zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, takich jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, tym bardziej możemy wspierać pozytywne zmiany.

– wyjaśnia dr. Panagiota Mitrou, dyrektor ds. badań, polityki i innowacji w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem.

Zalecenia dotyczące profilaktyki raka WCRF/AICR zostały opracowane przez niezależny panel ekspertów i obejmują szereg wyborów dotyczących zdrowego stylu życia, które razem mogą wpłynąć na prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Wskazują one między innymi na konieczność utrzymania zdrowej wagi, aktywności fizycznej, spożywania zdrowej diety bogatej w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, ograniczenia spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa oraz alkoholu, a także unikania suplementów mających zapobiegać nowotworom.

Badanie to pogłębia naszą wiedzę na temat wpływu przestrzegania zaleceń na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Im więcej mamy dowodów na skuteczność przestrzegania zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, takich jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi, tym bardziej możemy wspierać pozytywne zmiany w tej dziedzinie - podkreśla dr Panagiota Mitrou, dyrektor ds. badań, polityki i innowacji w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#nowotwory #rak płuc

MaŁu