Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Jak zapanować nad stresem? Poznaj 7 skutecznych metod wsparcia

Stres jest nieodłączną częścią życia człowieka. W wielu przypadkach działa on motywująco, jednak najczęściej ma destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Poznaj metody, które mogą pomóc w radzeniu sobie z nim skutecznie.

Człowiek w depresji
Nathan Cowley - pexels.com

Stres chroniczny – największe zagrożenie?

Stres chroniczny to stan, który może stanowić znaczne zagrożenie dla zdrowia i dobrostanu jednostki. Jest to rodzaj stresu, który występuje przez dłuższy okres, często miesiącami lub latami i może powodować liczne negatywne skutki zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Stres chroniczny największe zagrożenie dla zdrowia:

 • wpływ na układ nerwowy
 • zaburzenia snu
 • wpływ na układ sercowo-naczyniowy
 • osłabienie odporności
 • zaburzenie trawienia
 • wpływ na zdrowie psychiczne
 • ogólne zmęczenie
 • zaburzenia koncentracji
 • wzmożone wypadanie włosów
 • drażliwość

Warto zauważyć, że każdy reaguje na stres inaczej, a jego wpływ na zdrowie może być różny w zależności od wielu czynników, takich jak indywidualna tolerancja stresu, wsparcie społeczne oraz strategie radzenia sobie ze stresem. Jednakże, aby uniknąć negatywnych skutków stresu chronicznego, ważne jest dbanie o zdrowy styl życia, regularną aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, techniki relaksacyjne oraz wsparcie emocjonalne. Jeśli stres chroniczny zaczyna znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie, warto skonsultować się z profesjonalistą, który może pomóc w znalezieniu skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem.

Jakie są rodzaje stresu?

Istnieje kilka różnych rodzajów stresu, z którymi ludzie mogą się spotkać w swoim życiu. 

Główne rodzaje stresu:

 • Stres pozytywny (eustres) - pojawia się w odpowiedzi na pozytywne wydarzenia lub wyzwania, takie jak ślub, awans zawodowy, czy konkurs, który motywuje do działania i mobilizuje nasze zasoby w celu osiągnięcia celu. Jest to rodzaj stresu, który może być postrzegany jako stymulujący i korzystny dla naszego rozwoju.
 • Stres neutralny (neutralny stres) - pojawia się w reakcji na codzienne wyzwania i sytuacje, które nie są ani wyjątkowo pozytywne, ani wyjątkowo negatywne. Przykładem może być codzienna presja w pracy lub szkole, która wymaga wysiłku, ale nie powoduje nadmiernego napięcia.
 • Stres negatywny (distres) - pojawia się w reakcji na negatywne wydarzenia lub sytuacje, takie jak utrata pracy, konflikty rodzinne, czy problemy zdrowotne. Ten rodzaj stresu może być szkodliwy dla zdrowia fizycznego i psychicznego, jeśli nie zostanie odpowiednio zarządzany.
 • Stres przewlekły (chroniczny) - występuje przez dłuższy czas, często miesiącami lub latami, i może być wynikiem ciągłych problemów lub trudności życiowych, takich jak przewlekła choroba, problemy finansowe, czy trudności w relacjach. Stres przewlekły może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego, dlatego ważne jest skuteczne radzenie sobie z nim.

Pamiętaj, że reakcje na stres są bardzo indywidualne, więc to, co może być stresujące dla jednej osoby, niekoniecznie musi być stresujące dla innej. Ważne jest również, aby być świadomym swoich własnych reakcji na stres i stosować skuteczne strategie radzenia sobie z nim, aby utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie.

7 sposobów na stres

Istnieje wiele skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, które mogą pomóc złagodzić napięcie i poprawić samopoczucie. 

 1. Regularna aktywność fizyczna
  Ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery, jogging, joga czy pływanie, mogą pomóc w redukcji stresu poprzez uwalnianie endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i zmniejszają uczucie napięcia.
 2. Techniki relaksacyjne
  Medytacja, głębokie oddychanie, progresywne rozluźnianie mięśni czy jogę oddechową mogą pomóc w redukcji napięcia i stresu. Regularne praktykowanie tych technik może przynieść długoterminową ulgę w radzeniu sobie ze stresem.
 3. Regularny sen
  Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Staraj się utrzymywać regularny harmonogram snu i unikaj przesadnego korzystania z elektroniki przed snem, co może utrudniać zasypianie.
 4. Zbilansowana dieta
  Spożywanie zdrowej i zrównoważonej diety bogatej w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i białko może pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Unikaj nadmiernego spożywania kofeiny, alkoholu i przetworzonej żywności, które mogą nasilać uczucie napięcia.
 5. Znajdowanie czasu na hobby
  Zajęcia, które sprawiają ci przyjemność i relaksują, mogą być doskonałym sposobem na redukcję stresu. Może to być czytanie, malowanie, gotowanie, ogrodnictwo czy cokolwiek innego, co sprawia ci radość.
 6. Zarządzanie czasem
  Planowanie i organizacja codziennych obowiązków mogą pomóc w zmniejszeniu uczucia przytłoczenia i napięcia. Staraj się wyznaczać realistyczne cele i priorytetyzować zadania.
 7. Rozmowa z bliskimi
  Dzielenie się uczuciami i doświadczeniami z bliskimi może być ważnym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Może to pomóc uzyskać wsparcie emocjonalne i perspektywę na problemy.

Pamiętaj, że każdy może reagować na stres inaczej, więc warto eksperymentować z różnymi metodami i znaleźć te, które najlepiej działają dla ciebie. W razie potrzeby nie wahaj się również zasięgnąć pomocy specjalisty, który może pomóc ci w radzeniu sobie ze stresem.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Stres chroniczny #adzeniu sobie ze stresem #rodzaje stresu

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo