Przystąpienie Polski do programu paszportów covidowych popiera 48% rodaków. Wyjeżdżając na wakacje należy pamiętać, że obostrzenia na miejscu mogą różnić się od tych w Polsce. Warto także rozważyć różne sposoby finansowania podróży.
Kilka tygodni temu polski rząd ogłosił, że nasz kraj dołączy do programu respektowania tzw. paszportów covidowych. Czym jest i jak działa dokument?
Paszport covidowy to internetowe potwierdzenie dla osób, które albo przyjęły dwie dawki szczepionki, minimum 14 dni wcześniej (w przypadku jednodawkowej szczepionki Johnson&Johnson jest to okres 28 dni) albo posiadają status ozdrowieńca. W tym wypadku musi minąć od 11 do 180 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR. Paszport covidowy umożliwi podróże do większości krajów UE bez konieczności robienia testu przed i po wylocie. Wjazd do Polski bez okazania testu jest już możliwy.
Jak zdobyć paszport covidowy?
Unijne Certyfikaty COVID (UCC) można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Wystarczy wejść w zakładkę „Certyfikaty”, aby pobrać odpowiedni kod QR. Paszporty będą również dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel. Certyfikat potwierdza także negatywny wynik testu na COVID.
Bezpieczne podróżowanie - na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy stosować się do wciąż obowiązujących podstawowych obostrzeń - noszenie maseczek, częste mycie i dezynfekcja rąk oraz zachowywanie odpowiednich odległości to bezsprzeczne minimum ostrożności. Przed wyjazdem warto także sprawdzić obostrzenia, obowiązujące w kraju, do którego odbędzie się podróż.