Złe wspomnienia z dzieciństwa z wizyt u stomatologa przenoszą się w życie dorosłe. Wiele osób unika wizyt i na leczenie umawia się w ostateczności, a wtedy bardzo często okazuje się, że konieczne jest długotrwałe leczenie, którego można było uniknąć, gdyby stomatolog odwiedzany był regularnie. Warto pamiętać, że problemy z zębami często mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Kiedy zatem jest dobry moment na wizytę u dentysty? Do stomatologa powinnyśmy udać się, gdy odczuwamy niewielki ból zęba, zauważymy niepokojące objawy związane z jamą ustną czy po prostu na kontrolę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i bolesnego leczenia w przyszłości.
Najlepiej u stomatologa pojawiać się raz w roku na przegląd zębów. Lekarz sprawdzi stan uzębienia i czy nie pojawiają się ubytki. Warto podczas takiej kontroli wykonać zabieg usunięcia nazębnego kamienia.
Umów się na wizytę, gdy zauważysz następujące objawy:
Zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinetach stomatologicznych to:
Pierwsza wizyta u dentysty jest bardzo ważna dla dziecka. Od tej wizyty zależy, czy dziecko polubi fotel stomatologiczny czy też będzie mu się on źle kojarzył. Nabyty w dzieciństwie strach przed dentystą potrafi sparaliżować niejedną dorosłą osobę, dlatego tak ważne jest, aby dziecko przyzwyczajać do regularnych wizyt u dentysty i powoli oswajać z gabinetem.
Na pierwszą wizytę dziecko najlepiej jest zabrać do stomatologa dziecięcego. Pamiętajmy o sprawdzeniu kliniki i dentysty, do którego się wybieramy. Sprawdźmy, czy lekarz ma „podejście” do dzieci (dobrze jest sprawdzić opinie na jego/jej temat). Warto umówić się również na tzw. wizytę adaptacyjną, w czasie której budowane jest zaufanie. Zaleca się również, aby pierwsza wizyta odbyła się przed ukończeniem drugiego roku życia. Już w tedy można wykryć ubytki, a także próchnicę.
Chociaż większości osób leczenie zębów może się wydawać bezproblemowe występują przypadki, w których należy przełożyć wizytę.
Przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego:
Oczywiście wizyty kontrolne są wskazane (przynajmniej jedna na trymestr), ponieważ w czasie ciąży kobietom często dokuczają obolałe, krwawiące dziąsła, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi.