10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Jak często chodzić do dentysty? Co warto wiedzieć przed wizytą u stomatologa

Złe wspomnienia z dzieciństwa z wizyt u stomatologa przenoszą się w życie dorosłe. Wiele osób unika wizyt i na leczenie umawia się w ostateczności, a wtedy bardzo często okazuje się, że konieczne jest długotrwałe leczenie, którego można było uniknąć, gdyby stomatolog odwiedzany był regularnie. Warto pamiętać, że problemy z zębami często mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Kiedy zatem jest dobry moment na wizytę u dentysty? Do stomatologa powinnyśmy udać się, gdy odczuwamy niewielki ból zęba, zauważymy niepokojące objawy związane z jamą ustną czy po prostu na kontrolę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i bolesnego leczenia w przyszłości.

oswaldoruiz/pixabay

Kiedy należy udać się do stomatologa?

Najlepiej u stomatologa pojawiać się raz w roku na przegląd zębów. Lekarz sprawdzi stan uzębienia i czy nie pojawiają się ubytki. Warto podczas takiej kontroli wykonać zabieg usunięcia nazębnego kamienia
Umów się na wizytę, gdy zauważysz następujące objawy:

  • ból zęba;
  • krwawiące, obolałe, zaczerwienione dziąsła;
  • zęby są wrażliwe na zimno i gorąco;
  • ból szczęki;
  • białe, brunatne lub czarne przebarwienia na zębach;
  • cierpisz na suchość w ustach;
  • ból podczas jedzenia twardych posiłków.

Jakie zabiegi profilaktyczne wykonuje dentysta?

Zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinetach stomatologicznych to:

  • skaling - usunięty zostaje kamień nazębny;
  • piaskowanie zębów - polegające na usunięciu osadu nazębnego oraz nieestetycznych przebarwień, wynikających z picia kawy, herbaty oraz palenia papierosów;
  • polerowanie zębów – ich powierzchnia jest wygładzana, co ogranicza odkładanie się na zębach różnego rodzaju nalotów;
  • fluoryzację zębów – podczas zabiegu higienistka nakłada na zęby preparat z fluorem; dzięki temu stają się one mocniejsze i odporniejsze na kwasy oraz bakterie próchnicotwórcze;
  • lakowanie zębów - przeprowadza się je głównie u dzieci; dentysta wypełnia naturalne zagłębienia w zębach (które trudno wyczyścić, np. z resztek pokarmu) specjalnym lakiem, który zapobiega rozwojowi próchnicy.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Pierwsza wizyta u dentysty jest bardzo ważna dla dziecka. Od tej wizyty zależy, czy dziecko polubi fotel stomatologiczny czy też będzie mu się on źle kojarzył. Nabyty w dzieciństwie strach przed dentystą potrafi sparaliżować niejedną dorosłą osobę, dlatego tak ważne jest, aby dziecko przyzwyczajać do regularnych wizyt u dentysty i powoli oswajać z gabinetem.

Na pierwszą wizytę dziecko najlepiej jest zabrać do stomatologa dziecięcego. Pamiętajmy o sprawdzeniu kliniki i dentysty, do którego się wybieramy. Sprawdźmy, czy lekarz ma „podejście” do dzieci (dobrze jest sprawdzić opinie na jego/jej temat). Warto umówić się również na tzw. wizytę adaptacyjną, w czasie której budowane jest zaufanie. Zaleca się również, aby pierwsza wizyta odbyła się przed ukończeniem drugiego roku życia. Już w tedy można wykryć ubytki, a także próchnicę. 

Przeciwwskazania do leczenia stomatologicznego 

Chociaż większości osób leczenie zębów może się wydawać bezproblemowe występują przypadki, w których należy przełożyć wizytę. 

Przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego:

  • opryszczka wargowa – podczas leczenia dentysta może podrażnić zmianę oraz ją uszkodzić. W wyniku pęknięcia pęcherzyka płyn surowiczy rozleje się na większą część błon śluzowych jamy ustnej, powodując opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.
  • menstruacja – zaleca się unikania wszelkich zabiegów chirurgicznych, np. ekstrakcji zęba czy wszczepienia implantów w trakcie miesiączki. W tym okresie zwiększone jest ryzyko wystąpienia krwotoków oraz zmniejszona krzepliwość krwi, co sprzyja występowaniu powikłań.
  • choroba i wszelkie dolegliwości, takie jak ból gardła, kaszel, katar. Leczenie stomatologiczne w trakcie przeziębienia lub innej infekcji jest bardzo niekomfortowe dla pacjenta. Zatkany nos czy uporczywy kaszel sprawiają, że trudno wytrzymać do końca wizyty, dentysta także ma utrudnione zadanie. 
  • ciąża – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do leczenia. Jednak w niektórych przypadkach zaleca się, by w tym szczególnym okresie unikać zbędnych zabiegów stomatologicznych.

Oczywiście wizyty kontrolne są wskazane (przynajmniej jedna na trymestr), ponieważ w czasie ciąży kobietom często dokuczają obolałe, krwawiące dziąsła, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi.

 



Źródło: niezalezna.pl

#skaling #piaskowanie zębów #fluoryzację zębów #lakowanie zębów #suchość w ustach

Mariola Łukawska