Paluch koślawy lub haluksy - to nic innego, jak zniekształcenie stopy, które może być nabyte lub wrodzone. Bardzo charakterystyczne dla haluksów jest koślawe ustawienie palucha i szpotawe ustawienie pierwszej kości śródstopia. Skutkuje to zniekształceniem widocznej, wystającej głowy pierwszej kości.
Co to są haluksy? Choroba koślawego palucha jest zniekształceniem stopy, które jest widoczne. Haluksy są zazwyczaj nabyte lub wrodzone.
Przyczynami haluksów mogą być:
Przede wszystkim należy dokładnie obserwować stopy. Gdy zauważymy niepokojące zmiany najlepiej jak najszybciej udać się do specjalisty w celu sprawdzenia stopy. Jeśli zauważymy zrogowacenia, modzele, odciski i zgrubienia są to oznaki, że chód nie jest prawidłowy.
Z kolei deformacja w okolicy dużego palca, podwinięcie palucha na palce czy dolegliwości bólowe to poważne ostrzeżenie, że coś się dzieje. Koślawy paluch początkowo to problem estetyczny, jednak nieleczone bolą.
Przede wszystkim należy wdrożyć w życie zalecenia od lekarza, mogą to być leki, wkładki, ochraniacze, ćwiczenia korekcyjne. Należy również pamiętać o zmianie nawyków np. kobiety chodzące na wysokich obcasach lub w obuwiu z wąskimi noskami powinny z nich zrezygnować.
W stanach ostrych stosuje się:
W stanach przewlekłych ulgę mogą przynieść:
W skrajnych przypadkach należy poddać się operacji. Jeżeli zmiany nie są zaawansowane, to być może zabieg będzie dotyczył tkanek miękkich (torebki stawowej, ścięgien z częściową resekcją głowy pierwszej kości śródstopia). W trakcie zabiegu prawidłowo ustawia się paluch i usuwa przerośniętą kaletkę maziową. Jeżeli jednak deformacja jest duża, to podczas zabiegu konieczna jest korekcja osi kości stopy. Dostępne są już takie metody operacji, w których nie jest konieczny gips, a obciążanie (w specjalnym bucie korekcyjnym) operowanej kończyny jest możliwe już po 2-3 dniach od zabiegu. Mniej więcej po ok. 6 tygodniach możliwy jest powrót do normalnego obuwia sprzed zabiegu, oczywiście przy spełnianiu przez nie zasad - brak wąskich „nosków” itd.
Aby dobrze zapobiegać koślawemu paluchowi trzeba stosować kilka zasad.