Dna moczanowa inaczej podagra, artretyzm, skaza moczanowa to nic innego jak zapalenie stawów spowodowane odkładaniem się kryształków moczanu sodu w płynie stawowym i innych tkankach.
Odkładanie kryształów moczanu wapnia dochodzi na skutek zwiększonego stężenia kwasu moczowego w organizmie. Choroba ta jest nabytą chorobą metaboliczną.
Wśród czynników sprzyjających wystąpieniu dna moczanowej możemy wymienić:
Jeżeli chodzi o wykrycie choroby są wykonywane badania obrazowe jak i laboratoryjne. W badaniach obrazowych zdjęcie rentgenowskie może ujawnić nadżerki kostne, zwężenia szczeliny stawowej lub guzki dnawe. Czasem jest badanie ultrasonograficzne uwidoczni kryształy moczanu sodu w płynie stawowym.
Z kolei w badaniach laboratoryjnych zaobserwować można stężenie kwasu moczowego. Hiperurykemii często towarzyszy zwiększone wydalanie kwasu moczowego z moczem, hiperlipidemia, zwiększone stężenie glukozy i kreatyniny we krwi. Napad dny przebiega czasem bez nadmiaru moczanów w surowicy, zatem podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi nie jest konieczne do postawienia rozpoznania.
Leczenie choroby zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania. W ostrych napadach stosuje się leki przeciwbólowe i są to niesterydowe leki przeciwzapalne.
Z kolei leczenie przewlekłe ma na celu obniżenie stężenia kwasu moczowego oraz zahamowanie postępu choroby.
Metody niefarmakologiczne zmniejszają stężenie moczanów w surowicy, jednak są niewystarczające do opanowania rozwiniętej dny moczanowej.
Zalecenia dla osób z hiperurykemią to: