Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Cytologia – na czym polega badanie i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Cytologia jest badaniem przeznaczonym dla kobiet. Wykonywane regularnie, badanie to ma na celu wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Zaleca się wykonywanie cytologii raz w roku, w celach profilaktycznych lub w innych odstępach czasu – po konsultacji z lekarzem – specjalistą.

Cytologia - jak wygląda badanie? Jakie choroby wykrywa?

Badanie cytologiczne ma za zadanie możliwie najwcześniejsze wykrycie obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, znanego jako HPV oraz wykrycie raka szyjki macicy. Wirus HPV odpowiedzialny jest za rozwój niektórych nowotworów. Regularne wykonywanie badania cytologicznego i dzięki czemu wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy daje chorym optymistyczne rokowania oraz szansę na całkowite wyleczenie. 

Cytologia jest badaniem specjalistycznym i materiał do badania może pobrać położna lub lekarz ginekolog. Materiał do badania może zostać pobrany w trakcie standardowego badania ginekologicznego, jednak zawsze na samym początku - jeszcze przed badaniem wewnętrznym lub USG transwaginalnym. Lekarz wykonujący badanie wykorzystuje do tego wziernik oraz specjalną szczoteczkę, którą zostanie pobrany materiał do badania laboratoryjnego

Reklama

Jak przygotować się do cytologii?

Szykując się do badania cytologicznego, aby wyniki były poprawne i niezakłamane, należy odpowiednio się przygotować. Badanie należy robić przynajmniej 2 dni po zakończeniu miesiączki lub najpóźniej 4 dni przed kolejną miesiączką. Jeżeli planujemy badanie, to 4 dni przed nim nie należy przyjmować żadnych leków dopochwowych, nie stosować tamponów i nie należy wykonywać zabiegów irygacji polegających na płukaniu pochwy. Co najmniej dobę przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków seksualnych. Jeżeli występuje stan zapalny, o czym mogą świadczyć upławy, należy je przed badaniem cytologicznym najpierw wyleczyć.

Kiedy najlepiej wykonać pierwsze badanie cytologii?

Pierwsza cytologia powinna zostać wykonana 3 lata po rozpoczęciu współżycia lub po ukończeniu 25 roku życia, jeżeli do tego czasu nie rozpoczęto współżycia. W ramach profilaktycznych badań zaleca się, aby cytologia była wykonywana przynajmniej raz na 3 lata, ale nie rzadziej. Jeżeli wyniki badania były nieprawidłowe należy je powtarzać częściej lub też tak jak zaleci lekarz. Kobiety po menopauzie również powinny wykonywać badanie cytologiczne. 

Badanie cytologiczne u dziewicy może być przeprowadzane, jednak należy wcześniej poinformować o tym lekarza, który pobiera próbkę. Badanie u dziewicy zawsze jest przeprowadzane delikatnie. Wykorzystywany w tym badaniu wziernik jest mniejszy niż ten używany standardowo w badaniu cytologicznym

Czy można wykonać cytologię w ciąży?

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonywania badania cytologicznego. Wręcz przeciwnie, cytologia w ciąży, jest jednym z obowiązkowych badań.

Reklama