Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Co piąta osoba nie wie o swoim zakażeniu. Co szósty chory w ogóle nie podejmuje leczenia

Najnowsze badania Buddy Polska ukazują, że około 20 tysięcy osób w Polsce żyje z wirusem HIV, jednak zaskakująco 20 procent z nich nie zdaje sobie sprawy z zakażenia, a 16 procent tych, którzy otrzymali pozytywny wynik testu, nie podjęło leczenia. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH z 2022 r. pokazują, że w Polsce wykryto ponad 2,3 tysiąca nowych zakażeń HIV. Chociaż liczba ta nie jest jeszcze wysoka, niepokoi fakt, że część zakażonych osób nie podejmuje leczenia, mimo że jest ono dostępne i bezpłatne.

Co piąta osoba nie wie o swoim zakażeniu. Co szósty chory w ogóle nie podejmuje leczenia
Co piąta osoba nie wie o swoim zakażeniu. Co szósty chory w ogóle nie podejmuje leczenia
Klaus Nielsen/pexels
  • W Polsce żyje około 20 tys. osób z HIV, jednak około 20 proc. nie wie o swoim zakażeniu.
  • 16 proc. osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia.
  • Leczenie HIV w Polsce jest w pełni refundowane.
  • Farmakoterapia zakażenia HIV przede wszystkim zmniejsza ilość wirusa we krwi do poziomu niewykrywalnego.
  • Od leczącej się osoby zakażonej wirusem HIV nie można się zakazić.


Analiza przeprowadzona przez Buddy Polska wskazuje, że przyczyny niepodjęcia leczenia są różnorodne, obejmują strach przed ujawnieniem zakażenia, obawy związane z stygmatyzacją związaną z HIV, lęk dotyczący skutków terapii.

Leczenie HIV

Leczenie HIV w Polsce jest w pełni refundowane dla osób ubezpieczonych. Nowoczesne leki, dostępne w kraju, są mało inwazyjne, wygodne w użyciu i skuteczne, a większość pacjentów przyjmuje je doustnie raz dziennie. Jednak mimo tych korzyści, wiele osób wciąż obawia się podjęcia terapii.
Farmakoterapia zakażenia HIV ma fundamentalne znaczenie, ponieważ zmniejsza ilość wirusa we krwi do poziomu niewykrywalnego, co oznacza, że nie stanowi zagrożenia dla partnerów seksualnych. Warto zaznaczyć, że leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej po wykryciu wirusa. Ośrodki prowadzące leczenie HIV zapewniają anonimowość, wsparcie psychologiczne i motywują do długotrwałej terapii.

Liczba nosicieli stale rośnie

Mimo nowoczesnego leczenia w Polsce wciąż umierają pacjenci na AIDS, a liczba nosicieli HIV stale rośnie. Jest ich w tej chwili około 18 tys. – ponad 80 proc. więcej niż w 2012 r. Co roku diagnozowanych jest 1600 nowych przypadków - alarmuje „Rzeczpospolita”.

Specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce praktycznie nie ma żadnych kampanii edukacyjnych. Pacjenci i personel zajmujący się chorymi na AIDS są stygmatyzowani. Żaden celebryta czy polityk nie przyznał się publicznie do swojej choroby, a tylko co dziesiąty Polak wykonał kiedykolwiek test na HIV.

Większość nosicieli to mężczyźni zakażający się poprzez kontakty seksualne z innymi mężczyznami. Problemem jest także i to, że połowa chorych zgłasza się do nas w zaawansowanej fazie choroby, kiedy poczyniła ona już bardzo poważne spustoszenia. Te osoby umierają w ciągu pół roku od wykrycia choroby.

– wyjaśnia prof. Justyna Kowalska, współprzewodnicząca konferencji Europejskiego Towarzystwa Klinicznego ds. AIDS.

System opieki zdrowotnej musi radzić sobie z coraz większą liczbą chorych (lekarstwa na HIV są w Polsce bezpłatne) także dlatego, że chorzy żyją dzisiaj znacznie dłużej niż kiedyś. Chorych przybyło też po wybuchu wojny w Ukrainie – ze statystyk wynika, że wraz z falą uchodźców w naszym kraju pojawiło się prawie 3200 osób chorych na AIDS.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Rzeczpospolita

#AIDS #HIV #zarażenie AIDS

MaŁu