Badania sugerują, że te ślady zostały spowodowane przez narzędzia kamiennego pochodzenia, co może być dowodem na praktykowanie kanibalizmu. Według naukowców, odkryte ślady kanibalizmu byłyby najstarszymi tego typu śladami u naszych bliskich ewolucyjnych krewniaków.
Najnowsze badania opisują dziewięć nacięć na kości sprzed 1,45 miliona lat, która została znaleziona w północnej Kenii. Kość ta należała do ewolucyjnego krewniaka człowieka współczesnego. Analiza 3D modelu powierzchni skamieniałości wykazała, że ślady nacięć były identyczne z tymi, które powstają w wyniku działania kamiennych narzędzi.
Kierująca badaniami Briana Pobiner odkryła tę kość w zbiorach Muzeum Narodowego w Nairobi w Kenii. Jej celem było znalezienie śladów sugerujących, że prehistoryczni drapieżnicy polowali i zjadali naszych ewolucyjnych krewniaków. Pobiner odcisnęła ślady nacięć na kości i przesłała je do Michaela Pante z Uniwersytetu Kolorado, który był współautorem badań. Pobiner nie ujawniła jednak żadnych szczegółów, prosząc Pantego o analizę śladów. Ustalenia mocno zaskoczyły naukowców.
Pante przeprowadził skanowanie 3D i porównał kształt odcisków z bazą danych 898 różnych śladów zębów, nacięć i złamań, uzyskanych w kontrolowanych eksperymentach. Analiza wykazała, że dziewięć spośród jedenastu śladów to uszkodzenia powstałe w wyniku działania kamiennych narzędzi.
Początkowo skamieniałość została zidentyfikowana jako Australopithecus boisei, a następnie jako Homo erectus. Jednak obecnie eksperci uważają, że istnieje niewystarczająco dużo danych, aby jednoznacznie przypisać tę skamieniałość do konkretnego gatunku naszych ewolucyjnych krewniaków.