Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ciekawostki turystyczne: Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu

Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu to budynek klasycystyczny (o charakterze palladiańskim) znajdujący się w gminie Słomniki. To ciekawy przykład architektury pałacowej doby stanisławowskiej. Obiekt wraz z parkiem został wpisany do rejestru zabytków.

Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu
Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu
Januszk57 - creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Dwór został wzniesiony w późnych latach 80-tych XVIII w przez kasztelana wojnickiego i wojewodę krakowskiego Piotra Małachowskiego. Około 1808 roku posiadłość wraz z istniejącym już dworem nabył Stanisław Wodzicki herbu Leliwa, w latach 1815-1831 prezes Senatu Rzeczypospolitej Krakowskiej, który po wycofaniu się z życia publicznego osiadł w Niedźwiedziu.

Przebudował on dwór na pałac w stylu klasycystycznym, tworząc z niego piętrowy pałac z płytkim ryzalitem i czterokolumnowym portykiem, nakryty dachem łamanym polskim. W trójkątnym frontonie herb Wodzickich – Leliwa. Stanisław Wodzicki na początku XIX wieku założył ogród z egzotycznymi okazami drzew i licznymi odmianami róż. Ostatnim właścicielem pałacu był Kazimierz Wodzicki.

Podczas drugiej wojny światowej w pałacu Niemcy urządzili warsztaty naprawcze, powodując znaczną dewastację budynku.

Po wojnie w budynku mieściła się szkoła podstawowa, Gromadzka Rada Narodowa, kino, posterunek MO oraz Stacja Oceny Nasion. Obecnie w pałacu mieści się szkoła.

Z pałacowego ogrodu obecnie ocalały jedynie pojedyncze okazy starodrzewia, z których najcenniejszy jest platan klonolistny oraz resztki alei lipowej.

 



Źródło: niezalezna.pl

ps