10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ciekawostki turystyczne: Hala Rycerzowa

Hala Rycerzowa to duża polana w Beskidzie Żywieckim w Grupie Wielkiej Raczy. Dzięki dużym niezalesionym terenom stanowi doskonały punkt widokowy. Jest tu też duży węzeł szlaków turystycznych.

Bacówka na Rycerzowej widok z okolic Przełęczy Halnej
Bacówka na Rycerzowej widok z okolic Przełęczy Halnej
Jerzy Opioła; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0

Znajduje się na Przełęczy Halnej (1165 m) i stokach wznoszących się nad nią szczytów Wielkiej Rycerzowej (1226 m) i Małej Rycerzowej (1207 m). 

Dawniej halami w Karpatach nazywano polany, które nie były koszone, lecz tylko wypasane i stąd pochodzi pierwsza część nazwy. Druga część nazwy pochodzi od miejscowości Rycerka Dolna i Rycerka Górna (dawniej Rycerka), które prawdopodobnie były własnością rycerską. 

Z rzadkich roślin na Hali Rycerzowej tej rośnie dzwonek piłkowany. Hala nie jest już wypasana, z powodów nieopłacalności ekonomicznej. 

Największa część polany znajduje się na wschodnich stokach Przełęczy Halnej i tutaj też, na wypłaszczeniu terenu znajduje się schronisko turystyczne – bacówka PTTK na Rycerzowej. 

Schronisko zostało  otwarte we wrześniu 1975. Znad schroniska roztacza się panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masywy Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Wraz z budową schroniska powstała droga dojazdowa, ujęcie wody oraz oczyszczalnia ścieków. Bacówka znajduje się na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.

W 2012 przeprowadzono remont schroniska, w trakcie którego zmieniono pokrycie dachowe z gontu na blachodachówkę oraz odnowiono elewację. Schronisko dysponuje 34 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 3, 4, 5 i 10–osobowych. W razie braku miejsc nocleg można spędzić poza pokojami na własnej karimacie. Na miejscu można także skorzystać z kuchenki do podgrzewania posiłków oraz zlewu do mycia naczyń, a także z pryszniców z ciepłą wodą, czynnych przez całą dobę. Do dyspozycji jest również bufet i jadalnia. Dozwolone jest rozbicie namiotu obok bacówki (z możliwością korzystania ze wszystkich urządzeń). Schronisko dysponuje centralnym ogrzewaniem z własnej kotłowni oraz kominkiem, nie jest jednak zelektryfikowane (do oświetlenia bacówki wykorzystywany jest agregat prądotwórczy oraz akumulatory).

W okolicy bacówki znajdują się trzy rezerwaty przyrody, do których można dotrzeć szlakami turystycznymi. Można udać się do Skansenu Wsi Kisuckiej w Vychylovce.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Hala Rycerzowa

ps