Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Bóle wzrostowe u dzieci. Nie lekceważ tych objawów

Według doniesień czasopisma „Headache: The Journal of Head and Face Pain”, dzieci i młodzież, u których często występują tzw. bóle wzrostowe, które są często przypisywane szybkiemu wzrostowi, mogą być bardziej podatne na migrenę w dorosłym życiu.

Bóle wzrostowe u dzieci. Nie lekceważ tych objawów
Bóle wzrostowe u dzieci. Nie lekceważ tych objawów
cottonbro studio/pexels
  • Dzieci i młodzież, u których wystąpiły bóle wzrostowe, mogą być bardziej zagrożone wystąpieniem migreny w dorosłym życiu.
  • U 76% dzieci, które doświadczały bólów wzrostowych, w ciągu 5 lat wystąpiły bóle głowy.
  • W badaniu brały udział dzieci i młodzież urodzona przez matki cierpiące na migreny.
  • Bóle wzrostowe u dzieci i młodzieży mogą wskazywać na obecność migreny lub jej współwystępowanie.

Kiedy występują bóle wzrostowe u dziecka?

Bóle wzrostowe, które zazwyczaj występują u dzieci w wieku od 3 do 12 lat podczas intensywnego wzrostu, mogą być uciążliwe, choć niegroźne. Te nawracające bóle nóg, które zazwyczaj pojawiają się wieczorem lub w nocy, są często łagodzone przez środki przeciwbólowe. Jednak lekarze zawsze zalecają ostrożność, ponieważ bóle nóg u dzieci mogą czasem być pierwszym objawem poważnych chorób, takich jak białaczka.

Bóle wzrostowe objawem migreny?

Badanie przeprowadzone przez brazylijskich specjalistów obejmowało 100 dzieci i młodzieży urodzonych przez matki cierpiące na migreny, z potwierdzeniem diagnozy w poradni leczenia bólu głowy. Połowa z tych młodych ludzi doświadczała bólów wzrostowych.

Autorzy badania zauważyli, że w rodzinach dzieci cierpiących na bóle wzrostowe częściej występowały inne rodzaje bólów, zwłaszcza migrena wśród rodziców. To skłoniło ich do postawienia hipotezy, że bóle wzrostowe u dzieci mogą być związane z migreną lub mogą być jej wczesnym objawem.

Po pięciu latach obserwacji badanie ukończyło 78 pacjentów, w tym 42 z grupy doświadczającej bólów wzrostowych i 36 z grupy kontrolnej. Okazało się, że bóle głowy wystąpiły u 76% uczestników z bólami wzrostowymi i u 22% z grupy kontrolnej. Co więcej, bóle wzrostowe nadal utrzymywały się u 14% uczestników, którzy mieli je na początku badania, a u 39% badanych, którzy wcześniej nie doświadczali tego rodzaju bólów, pojawiły się one później.

Podsumowanie:

Badanie naukowców z Brazylii sugeruje, że dzieci i młodzież, u których występują bóle wzrostowe, mogą być bardziej zagrożone wystąpieniem migreny w dorosłym życiu. Badanie wykazało, że w ciągu 5 lat u 76% uczestników, którzy doświadczali bólów wzrostowych, wystąpiły bóle głowy. Wyniki te mogą być pomocne w identyfikacji dzieci i młodzieży z podwyższonym ryzykiem wystąpienia migreny. Naukowcy podkreślają, że bóle kończyn dolnych u dzieci i młodzieży mogą być sygnałem obecności migreny lub mogą współistnieć z tą chorobą.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, headachejournal.onlinelibrary.wiley.com

#bóle wzrostowe #migreny #ból głowy

MaŁu