Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

10 najbardziej śmiertelnych nowotworów. Najnowszy ranking Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) podało zaktualizowaną listę 10 najbardziej śmiertelnych nowotworów według danych amerykańskich. Według raportu ACS, najbardziej niebezpiecznymi nowotworami są: rak trzustki i międzybłoniak.

Ivan Samkov
Ivan Samkov
pexels.com

10 najbardziej śmiertelnych nowotworów

1. Rak trzustki jest najbardziej zabójczym nowotworem. Pięć lat od diagnozy przeżywa jedynie 10,8% pacjentów w USA, a podobne wskaźniki dotyczą Unii Europejskiej i Polski. Zdaniem ekspertów jest to spowodowane późnym wykryciem raka trzustki i brakiem skutecznych terapii.

2 Międzybłoniak (mezotelioma) zajmuje drugie miejsce pod względem złych rokowań. Choroba ta występuje rzadko, ale jest bardzo agresywna. Pięć lat przeżywa jedynie 11,5% chorych. Międzybłoniak rozwija się z błony surowiczej wyścielającej opłucną, otrzewną lub osierdzie.

3. Na trzecim miejscu listy najbardziej śmiertelnych nowotworów znajduje się rak pęcherzyka żółciowego. Mimo że rokowania są lepsze niż dla dwóch poprzednich nowotworów, tylko 19,4% pacjentów przeżywa pięć lat. Specjaliści zwracają uwagę na zwiększone ryzyko tej choroby związanego z kamieniami żółciowymi.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, pozostałe najbardziej śmiertelne nowotwory w USA to: 
4. rak przełyku (pięć lat przeżywa 19,9% pacjentów), 
5. rak wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych (20,3%), 
6. rak płuca i oskrzeli (21,7%), 
7. rak opłucnej (22%), 
8. ostra białaczka monocytowa (24,8%), 
9. nowotwór złośliwy mózgu (29,4%) 
10. ostra białaczka szpikowa (29,5%).

Komentując najnowszy ranking onkolog, dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii zauważył, że wzrasta zachorowalność na nowotwory przewodu pokarmowego. W przypadku raka wątroby w USA wzrosła ona trzykrotnie od lat 80. XX wieku. Podobnie jest w przypadku raka jelita grubego, choć ta choroba jest skuteczniej leczona, a pięcioletnie przeżycia osiągają ponad 50% chorych.

Specjalista podkreślił, że terapia wielu nowotworów stale się rozwija, nawet jeśli chodzi o najbardziej śmiertelne. Przykładem są rak płuca i czerniak skóry, które u niektórych chorych można niemal całkowicie wyleczyć. 

Jednocześnie onkolog zwrócił uwagę, że przeżywalność chorych na nowotwory różnego rodzaju ogólnie się zwiększa. Według danych amerykańskich, wskaźnik pięcioletnich przeżyć dla wszystkich nowotworów wzrósł z 49% w połowie lat 70. XX wieku do 68% w latach 2011-2017. Najwyższe przeżycia osiągane są w przypadku raka prostaty u mężczyzn (98% pacjentów przeżywa pięć lat), czerniaka skóry (93%) i raka piersi (90%).

W Polsce odsetek pięcioletnich wyleczeń zwiększył się z 20% do 50% w ciągu ostatnich 20-30 lat. Niemniej jednak nadal osiągamy gorsze wyniki leczenia niż w Europie Zachodniej o 10-15 punktów procentowych. Celem jest zniwelowanie tych różnic poprzez wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej i Narodowej Strategii Onkologicznej. Prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że Krajowa Sieć Onkologiczna otwiera nowe możliwości leczenia pacjentów w Polsce, umożliwiając zastosowanie standardowych i aktualizowanych terapii.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom

#rak wątroby #rak trzustki #rak mózgu

MaŁu