Utrata włosów jest zjawiskiem naturalnym - każdego dnia tracimy średnio 100 włosów. Piękne i bujne włosy to efekt właściwej pielęgnacji, odpowiedniej diety, stylu życia oraz genów. Niestety problem wypadania włosów pojawia się coraz częściej, zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku. Przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane. Kluczowe w takiej sytuacji jest ustalenie źródła problemu.
Na ciele człowieka znajduje się około 5 mln mieszków włosowych. Miejsc pozbawionych włosów jest bardzo niewiele – dłonie, podeszwy, usta, zgięcia kolan i łokci. Na głowie człowieka znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów, a ich gęstość i ilość kształtuje się już w życiu płodowym, pomiędzy 9. a 22 tygodniem, pozostając niezmienna do końca życia. Przeciętna żywotność włosa wynosi od 3 do 4 lat, po czym wypada na skutek wielu czynności, jak czesanie czy mycie. W taki sposób, w naturalnym procesie, przeciętnie w ciągu dnia człowiek traci od 50 do 100 włosów. O łysieniu i nadmiernym wypadaniu włosów mówimy, gdy ich ilość przekroczy codzienną normę. Niepokój powinno wzbudzić wypadanie włosów garściami podczas wielu codziennych czynności. Przy tym procesie często może dochodzić do zmiany ich faktury oraz utracie blasku, co skutkuje, że włosy są matowe, szorstkie i przesuszone.
Wygląd włosów w dużym stopniu zależy od naszych genów, ale również od stanu zdrowia i prowadzonego stylu życia. Utrata włosów jest zjawiskiem naturalnym i nie powinno nas to niepokoić. Problem pojawia się w momencie, gdy wypada zauważalnie więcej włosów. Zatem nasuwa się pytanie – jakie są przyczyny wypadania włosów?
Istnieje wiele powodów osłabienia włosów:
Wypadanie włosów u kobiet może być spowodowane wieloma czynnikami, jak geny, nieprawidłowa gospodarka hormonalna, wypadanie włosów po menopauzie bądź stosowanie środków antykoncepcyjnych.
Najczęściej kobiety tracą włosy na skutek:
Temat wypadania włosów u mężczyzn jest dość wstydliwy. Zdarza się, że problem jest po prostu ignorowany, tymczasem odpowiednie zdiagnozowanie dolegliwości może zwalczyć wypadanie włosów. Z reguły u mężczyzn łysienie rozpoczyna się po 40. roku życia. Za wypadanie włosów u płci męskiej odpowiadają głównie geny osłabienie mieszków włosowych i obniżona pigmentacja.
Nadmierna utrata włosów u mężczyzn często przypomina łysienie plackowate. Na głowie pojawiają się obszary plackowate, pozbawione włosów. Tego typu schorzenia nie powinny być lekceważone, warto zatem udać się do specjalisty. Mężczyzn dotyka równie często łysienie androgenowe, czyli pojawiają się ubytki włosów zlokalizowane na szczycie głowy oraz kącikach czoła. Zazwyczaj przy tego typu łysieniu dochodzi do nadmiernego owłosienia w nosie, plecach i uszach.
Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane różnymi chorobami, takimi jak:
zaburzenia hormonalne – nadczynność lub niedoczynność tarczycy;
choroby autoimmunologiczne – reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), choroba Hashimoto, toczeń rumieniowaty, liszaj płaski;
przewlekłe choroby np. cukrzyca, niewydolność nerek, choroby wątroby;
choroby skóry – łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry;
choroby zakaźne – kiła;
choroby zakaźne z wysoką gorączką;
choroby psychiczne – np. trichotillomania.
Wypadanie włosów może być także związane z przyjmowaniem niektórych leków. Ich działanie niepożądane może przyczyniać się do utraty włosów, a informacje o skutkach ubocznych powinny być zawarte w ulotce dołączonej do leku. Natomiast nie zawsze jego odstawienie powoduje pełny odrost.
Leki, które przyczyniają się do wypadania włosów, to między innymi:
Niewłaściwe dbanie o włosy na co dzień może je osłabić i uszkadzać. Bowiem może się pojawić ich nadmierna łamliwość, a następnie wypadanie.
Szczególnie szkodliwe dla włosów okazują się: