10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Wyładowania atmosferyczne i ochrona przed nimi tematem konferencji

Przedstawiciele środowisk naukowo-technicznych z ponad 30 krajów świata będą od poniedziałku dyskutować o wyładowaniach atmosferycznych i ochronie odgromowej podczas 34. Międzynarodowej Konferencji Ochrony Odgromowej ICLP’2018, która odbędzie się w Rzeszowie.

neja5

W konferencji wezmą udział przedstawiciele środowisk naukowo-technicznych z ponad 30 krajów świata, w tym m.in.: Hongkongu, Chin, Japonii, Malezji, Indii, Sri Lanki, RPA, Algierii, a także z Europy, obu Ameryk. Polskę reprezentować będzie blisko 15 naukowców, głównie z Rzeszowa, Warszawy, Gdańska i Białegostoku.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Katarzyna Kadaj-Kuca w czasie konferencji, która potrwa do 7 września, uczestnicy będą wymieniać się doświadczeniami w ochronie odgromowej, dyskutować o zagadnieniach związanych z różnymi aspektami wyładowań atmosferycznych.

W czasie ponad 30 sesji zaprezentowanych zostanie ponad 200 referatów. Najwięcej, aż 40 referatów, wygłoszą naukowcy z Japonii.

„Zaakceptowane do prezentacji referaty obejmują tematykę związaną z badaniem fizyki piorunów, systemami lokalizacji wyładowań atmosferycznych, ochroną odgromową obiektów budowlanych, systemów elektroenergetycznych i systemów elektronicznych, a także metodami poprawy ochrony ludzi, zwierząt i mienia przed skutkami wyładowań atmosferycznych” – wymieniał przewodniczący konferencji ICLP’2018 dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz.

Politechnika Rzeszowska na konferencji zaprezentuje rezultaty badań dotyczące zagadnień związanych z fizyką wyładowywań atmosferycznych, przeprowadzone w stacji badawczej PRz wyposażonej w anteny pola elektrycznego i szybkie kamery video.

Podczas otwarcia konferencji wybitnym naukowcom wręczone zostaną medale Bergera i Goldego, a na zakończenie konferencji nagrodzeni zostaną młodzi naukowcy.

34. Międzynarodowa Konferencja Ochrony Odgromowej odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. W Polsce konferencja obędzie się czwarty raz; dwukrotnie odbyła się w Krakowie: w 1965 r. i 2002 r. oraz w Gdańsku w 1978 r.

Kadaj-Kuca wyjawiła, że w 2014 r., w trakcie konferencji w Szanghaju, ponownie przyznano Polsce organizację tej konferencji, mimo że taką chęć zgłosiło wiele innych krajów, m.in. Brazylia, Słowenia, Sri Lanka czy Republika Południowej Afryki.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rzeszów #wyładowaniach atmosferyczne

redakcja