Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

To zdjęcie jest jednym z największych symboli II wojny światowej. „Ale jego historia była mniej znana”

Fotografia przedstawiająca dziewczynkę pochylającą się nad swoją zmarłą siostrą, trafiła do licznych podręczników i stała się symbolem II wojny światowej. Zdjęcie wykonane w Polsce przypomniał na Twitterze brytyjski historyk Roger Moorhouse. "Historia, która się za nim kryła, była mniej znana" - ekspert od największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości.

Julien Bryan/materiały IPN

"Zdjęcie zostało zrobione przez amerykańskiego fotoreportera Juliena Bryana i przedstawia 10-letnią (w rzeczywistości 12-letnią) Kazimierę Kostewicz pochylającą się nad ciałem swojej siostry Anny, która właśnie zginęła w niemieckim nalocie. Siostry wraz z grupą innych kobiet kopały ziemniaki w pobliżu Cmentarza Powązkowskiego, kiedy zostały namierzone w ostrzale samolotów Luftwaffe. Dwie osoby zginęły. Bryan przybył wkrótce potem i wyjął swój aparat.

Według Bryana Kazimiera płakała: "Co się stało?! Co oni ci zrobili?! Proszę, mów do mnie. Proszę... - błagała siostrę. Bryan pocieszał ją najlepiej, jak potrafił, ale napisał: "Co my lub ktokolwiek inny moglibyśmy powiedzieć temu dziecku?" - przypomniał Moorhouse w serii wpisów na Twitterze.

"Zdjęcie Bryana stało się jednym z najbardziej symbolicznych obrazów z II wojny światowej, powielanych w tysiącach podręczników historycznych i filmów dokumentalnych. Ale historia, która się za nim kryła, była mniej znana. Kazimiera przeżyła wojnę i zmarła w 2020 roku w wieku 93 lat"

- napisał brytyjski historyk.

Julien Bryan opublikował swoje fotoreportaże z zaatakowanej przez Niemców Polski w grudniu 1939 roku w amerykańskich miesięcznikach "Life" oraz "Look". Taśmy filmowe Bryana zostały z kolei wykorzystane w dokumentalnym filmie "Oblężenie" ("Siege") poświęconym bohaterskiej postawie warszawiaków, który był nominowany do Oscara w 1941 roku.

Roger Moorhouse to brytyjski historyk i pisarz specjalizujący się w historii II wojny światowej. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek na ten temat.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#fotografie #II wojna światowa