Duże przyzwolenie społeczne na jazdę po alkoholu i na kacu jest wciąż dużym problemem - oceniają stołeczni policjanci, którzy włączyli się w akcję "Raz, dwa, trzy... zginiesz TY!". Dziś na konferencji prasowej przy pomocy specjalnych gogli pokazali, jak ważna jest trzeźwość za kierownicą.
Eksperci zwracają uwagę, że problem jazdy po wypiciu alkoholu jest wciąż aktualny. Według danych Służby Więziennej w polskich zakładach karnych przebywa ponad 1,3 tys. osób odsiadujących wyroki za spowodowanie wypadków pod wpływem alkoholu. Dziś w nawiązaniu do zainaugurowanej niedawno akcji "Raz, dwa, trzy... zginiesz TY!" stołeczni policjanci pokazali przy pomocy narko- i alkogogli, jak ważne jest zachowanie trzeźwości za kierownicą.
Bardzo często się zdarza, że osoba, która wypije alkohol, czuje się nieśmiertelna, wydaje jej się, że może jechać bezpiecznie. Są kierujący, którzy tłumaczą to w ten sposób, że bardziej się wtedy skupiają, po takim jednym czy dwóch piwach. Ja to nazwę w krótki sposób: jest to po prostu głupota. Głupota takiego kierującego i jeszcze większa głupota osoby, która decyduje się na to, żeby z taką osobą się poruszać
- ocenił w rozmowie z dziennikarzami kom. Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznego policji.
Marczak zwrócił uwagę na równie nieodpowiedzialne zachowanie osób, które piją alkohol z kierowcami, a później pozwalają im wsiąść za kierownicę. - Nie brakuje takich sytuacji, gdzie odprowadzamy do pojazdu, dajemy kluczyki i pozwalamy na powrót do domu - zauważył.
Na duże przyzwolenie społeczne na jazdę po alkoholu i na kacu zwrócił uwagę także mł. insp. Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego KSP. Jego zdaniem, nawet jeśli alkomat wskazuje 0,0 promila, ale kierowca dzień wcześniej pił alkohol, powinien się zastanowić, czy jest w stanie prowadzić samochód.
Często słyszy się w mediach, że samochód wpadł w poślizg, uderzył w drzewo. Samochód sam nie wpada w poślizg, to kierowca wprowadza go w poślizg, nie dostosowując prędkości i techniki jazdy do warunków panujących na drodze
- powiedział mł. insp. Piotr Jakubczak z Wydziału Ruchu Drogowego KSP.
Policjanci przypomnieli, że szczególna ostrożność potrzebna jest szczególnie wiosną, bo wtedy ze względu na poprawę pogody zaczynamy jeździć szybciej.
Akcja "Raz, dwa, trzy... zginiesz TY!", w której biorą udział Komenda Stołeczna Policji, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny oraz dziennik "Fakt", jest kontynuacją kampanii edukacyjno-informacyjnej, zapoczątkowanej cztery lata temu przez KSP i Służbę Więzienną. W ramach tamtej kampanii udało się przeszkolić ponad 2 tys. osób w WORD i przeprowadzić ponad 30 lekcji wychowawczych dla młodzieży.
Najważniejszą częścią obecnej kampanii mają być historie osób skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz za brawurową jazdę, m.in. tych, które spowodowały wypadek śmiertelny. Jednym z elementów akcji jest film edukacyjny, który będzie wyświetlany przyszłym i obecnym kierowcom. Ma być też emitowany w mediach i w środkach komunikacji.