Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

„Szyja smartfonowa” - choroba, która dotyka coraz więcej dzieci i młodzieży

Coraz cześciej do szpitala zgłaszają się dzieci z bólami głowy, karku, barków, okolicy międzyłopatkowej oraz drętwieniem rąk. Zjawisko to zostało nazwane „szyja smartfonowa”. Jest to nowy zespół bólowy obserwowany przez specjalistów Poradni Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Free-Photos, pixabay

Jedna pozycja ciała przyjęta podczas korzystania z komputera, telefonu komórkowego czy tabletu powoduje przeciążenie jednej grupy mięśni np. mięśni obręczy barkowej, a osłabienie drugiej, np. mięśni szyi. Zjawisko „szyja smartfonowa” jest często potwierdzana w wywiadzie ogólnym z pacjentem.

Poradnia Leczenia Bólu w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce zajmujących się leczeniem ból u najmłodszych pacjentów. W tym roku obchodzi 20-lecie powstania.

Obecnie zajmuje się leczeniem bólu u dzieci w każdym wieku. U noworodków i niemowląt to z reguły zespoły bólowe wynikające z urazów okołoporodowych. Starsze dzieci i młodzież zgłaszają się z bólami głowy oraz kręgosłupa, najczęściej na tle zmian przeciążeniowych lub dyskopatycznych. W poradni leczy się też zespoły bólowe kończyn, dużych stawów i przewlekłe bóle brzucha. Trafiają tam także pacjenci z przewlekłym bólem pooperacyjnym lub pourazowym.

 

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

#Szyja smartfonowa #kręgosłup #problemy z kręgosłupem

(redakcja)