Członkowie komitetu UNESCO, obradujący na Mauritiusie, zdecydowali o wpisie krakowskiego szopkarstwa na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
To pierwszy polski wpis na tę prestiżową listę. Polskę na Mauritiusie reprezentowali m.in. krakowscy szopkarze. Po decyzji o wpisie polska reprezentacja nie kryła radości. Młoda szopkarka w wystąpieniu opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z tą krakowską tradycją.
? BREAKING
— UNESCO (@UNESCO) 29 listopada 2018
New inscription on the #IntangibleHeritage List: Nativity scene (szopka) tradition in Krakow. Congratulations #Poland?? ! ?
ℹ️ https://t.co/Lli4APisjg #LivingHeritage pic.twitter.com/3jeTracAxx
Tradycja konstruowania bożonarodzeniowych szopek w Krakowie sięga XIX w. i jest nierozerwalnie związana z tym miastem. Obecnie szopki krakowskie profesjonalnie wykonuje ok. 50 twórców. Najnowsze szopki każdego roku można oglądać na wystawie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
W 13. sesji Komitetu udział bierze ponad 800 delegatów ze 125 krajów.
Wiosną ub. roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w konsultacji z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i krakowskimi szopkarzami, złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Był to pierwszy polski wniosek dotyczący wpisu na listę, która obejmuje obecnie ponad 300 pozycji. Są wśród nich m.in. joga z Indii, rumba z Kuby, portugalski śpiew fado, chińska kaligrafia i dieta śródziemnomorska. Podczas obecnej sesji na Mauritiusie na Listę UNESCO wpisano m.in. ssirum, czyli zapasy koreańskie uprawiane w Korei Północnej i Południowej.