Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Stan zapalny jamy ustnej u dzieci? To groźny alarm!

Istnieje związek między przewlekłym stanem zapalnym tkanek twardych w jamie ustnej (zębach stałych i mlecznych) a rozwojem nadciśnienia tętniczego. W Polsce nadciśnienie tętnicze występuje u 3-5 proc. dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat. Główną jego przyczyną u dzieci powyżej 12. roku życia jest nadciśnienie tętnicze pierwotne (NTP). Niejednokrotnie jest ono rozpoznawane w młodszym wieku i ma związek z nadwagą i otyłością.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Bessi, pixabay

Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się u ok. 50 proc. otyłych dzieci i młodzieży. W ich przypadku dominują zburzenia składu ciała (otyłość trzewna) oraz objawy zespołu metabolicznego.

Wykładniki procesu zapalnego w nadciśnieniu tętniczym

W pierwotnym nadciśnieniu tętniczym, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, obserwuje się pobudzenie układu współczulnego oraz wykładniki przewlekłych procesów zapalnych, np. w zatokach obocznych nosa, w układzie moczowym oraz w jamie ustnej (zapalenie dziąseł i próchnica).
Dodatkowo u 90 proc. nastolatków z NTP stwierdza się podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy. 

Kwas moczowy (UA) może być sprawcą i wykładnikiem przewlekłego procesu zapalnego.
- zaznaczyła prof. Ostalska-Nowicka. 

UA jest uznanym czynnikiem ryzyka rozwoju: zespołu metabolicznego, cukrzycy, zmian mikro- i makronaczyniowych, w tym chorób sercowo-naczyniowych i przewlekłej choroby nerek.

Uszkadzające działanie kwasu moczowego na śródbłonek naczyniowy

Ujawniając efekt prozapalny, kwas moczowy działa bezpośrednio na aktywność i strukturę śródbłonka. Powoduje jego uszkodzenie za pośrednictwem np. wolnych rodników tlenowych, a w konsekwencji przebudowę naczyń krwionośnych, prowadząc do wazokonstrykcji. UA oddziałuje na śródbłonek naczyń krwionośnych również pośrednio, poprzez pobudzanie makrofagów do produkcji i sekrecji cytokin prozapalnych, powodując tym samym odległe zmiany zapalne

- wyjaśniła mechanizm prof. Ostalska-Nowicka.

Główną przyczyną zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi u dzieci i młodzieży z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym są nadwaga i otyłość prosta, będące wynikiem nadmiaru w diecie produktów bogatych w puryny, fruktozy oraz syrop glukozowo-fruktozowy. 

Wśród innych możliwych przyczyn hiperurykemii u dzieci i młodzieży wymienia się także:
•    otyłość w zespołach genetycznych, np. w zespole Downa,
•    genetycznie uwarunkowane zespoły: Lescha-Nyhana, Kelleya--Seegmillera,
•    choroby spichrzeniowe,
•    sinicze wrodzone wady serca,
•    gastroenterocolitis (wywołane np. przez rotawirusy),
•    astma oskrzelowa (hipoksja),
•    białaczki, chłoniaki,
•    leki.

Próchnica zębów częstsza u pacjentów z nadciśnieniem

Związek między nadciśnieniem tętniczym a przewlekłym procesem zapalnym tkanek miękkich jamy ustnej został już częściowo przebadany u pacjentów dorosłych. Wykazano zmiany w cytoszkielecie śródbłonka, hiperplazję i hipertrofię miocytów ściany naczyń krwionośnych, gdzie liczne cząstki bioaktywne lokalnie i systemowo powodują dalszą przebudowę naczyń, prowadząc do wazokonstrykcji i rozwoju nadciśnienia tętniczego.

- przypomniała prof. Ostalska-Nowicka.

W jej ocenie, mało jest natomiast danych dotyczących korelacji przewlekłego stanu zapalnego tkanek twardych w jamie ustnej (zębach stałych i mlecznych) a rozwojem nadciśnienia tętniczego „W naszym ośrodku przeprowadziliśmy badania z udziałem pacjentów pomiędzy 6. a 18. rokiem życia z potwierdzonym pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. Wyniki porównano z grupą kontrolną. U dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym wykazano hiperurykemię, zaburzenia w gospodarce lipidowej oraz próchnicę zębów mlecznych i stałych.

- poinformowała prof. Ostalska-Nowicka.

Jej zdaniem, bardzo ciekawe okazały się obserwacje stomatologiczne zarówno u młodszych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym (poniżej 13. r.ż.), którzy mają jeszcze zęby mleczne oraz stałe, jak i u starszych, którzy mają tylko zęby stałe. 

O czym świadczy wysokie stężenie kortyzolu wieczornego

Kolejnym etapem analizy przeprowadzanej przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu była ocena stężenia kortyzolu porannego i wieczornego, alfa-amylazy, lizozymu oraz immunoglobuliny A w ślinie u dzieci i młodzieży, zarówno zdrowych, jak i z nadciśnieniem tętniczym. 

Naukowcy wykazali, że u młodszych pacjentów, poniżej 13. roku życia, którzy mają jeszcze zęby mleczne, istnieje najsilniejsza korelacja między nadciśnieniem tętniczym a procesem zapalnym w jamie ustnej.

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

#zęby stałe #zęby mleczne #nadciśnienie u dzieci #nadciśnienie a zęby

ms