W Polsce, w lasach Nadleśnictwa Koło, można podziwiać piramidy starsze od egipskich. To grobowce megalityczne, stworzone jeszcze zanim powstała budowla w Stonehenge czy piramidy w Egipcie. Pięć z nich można obejrzeć w Wietrzychowicach, a jeden w Gaju Stolarskim.
Wiek tych polskich piramid szacuje się na ponad 5500 lat, a ich powstanie wiąże się z ludami, które tysiące lat temu przywędrowały tu z południa i osiedliły się na tym terenie. Ludy te zajmowały się rolnictwem, hodowlą zwierząt.
Na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się sześć takich grobowców. Pięć z nich w miejscowości Wietrzychowice, a jeden przy siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim. Oba obszary stanowią utworzony w 2006 roku Park Kulturowy Wietrzychowice.
Pierwsze grobowce odkryto w 1934 roku. Ich długość wahała się od 40 do ponad 100 metrów długości i miały kształt trójkąta równoramiennego, który zbiegał się w kierunku północy.
W tych grobowcach, z tego co udało się ustalić historykom, chowano tzw. starszyznę rodową, mężczyzn. Byli to m.in. przywódcy plemienni, kapłani. Do budowy grobowców wykorzystywano głazy narzutowe. Do transportu niektórych z nich, tych ważących nawet ok. 1,5 tony, potrzebnych było nawet 30 osób.
Była to naprawdę misterna konstrukcja, do której wykorzystywano głazy różnej wielkości. Grobowce przetrwały do naszych czasów, ponieważ budowano je z dużą dokładnością i znajdowały się w lasach. Ich obecny wygląd odbiega co prawda od pierwotnego, ale jest skarbem regionu.
Dawniej w tych okolicach podobnych grobowców było więcej. Przez rozwój cywilizacji i rolnictwa nie zachowały się do naszych czasów. Ich fragmenty nadal można znaleźć m.in. na polach, w starych drogach.
W sąsiedztwie Parku Kulturowego Wietrzychowice i częściowo na jego terenie turyści mogą podążać ścieżką przyrodniczo-archeologiczną „Wietrzychowice” Nadleśnictwa Koło. Znajdują się na niej przystanki z tablicami opisującymi historię tego miejsca i prowadzonych badań archeologicznych, a także przybliżającymi ciekawostki o walorach przyrodniczych leśnego otoczenia grobowców.