Występ Gabriela Prokofieva, wnuka kompozytora Sergieja Prokofieva, z muzykami symfonicznymi otworzy w sobotę trzecią edycję cyklu Soundlab w Filharmonii w Szczecinie. Koncerty w naszym laboratorium muzycznym wymagają wyłączenia się z codzienności i włączenia zmysłu słuchu oraz wzroku – zapowiedzieli organizatorzy.
- Chcemy uruchomić muzyczną wyobraźnię, aby słuchacze mogli wsłuchać się w dźwięki zapowiadające przyszłość - powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektorka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa.
- Stawiamy mocny nacisk na synkretyzm sztuk, który idealnie wpisuje się w nasze motto: zobacz muzykę, dotknij dźwięków. Soundlab to emocjonujący, eksperymentalny przedsięwzięcie, które wykorzystuje walory akustyczne i architektoniczne przestrzeni. Koncerty w ramach tego cyklu odbywać się będą w holu Filharmonii, a nie w sali koncertowej - oznajmiła.
Cykl otworzy w sobotę koncert Gabriela Prokofieva, wnuka klasycznego kompozytora Sergieja Prokofiewa, który jest producentem muzycznym oraz DJ-em.
- Jego projekt "Nonclassical" wychodzi z muzyki klasycznej, negując ją i sprowadzając dźwięki do życia codziennego: nocnych lokali czy klubów - powiedziała kierowniczka Sekcji Wydarzeń Artystycznych Kinga Rozkrut. Jak wyjaśniła, podczas koncertu partię solową na gramofonie wykona Mr Switch.
Po sobotnim koncercie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „SoundLab – pomiędzy muzyką a chaosem” w reżyserii Szymona Karpierza.
Polska pianistka Katarzyna Borek zaprezentuje w listopadzie swój autorski utwór „Space in between” łączący muzykę z XX wieku z przetworzonymi elektronicznie dźwiękami przestrzeni kosmicznej.
W grudniu na szczecińskiej scenie wystąpi kwartet smyczkowy Royal String Quartet, który wykona kompozycje Helmuta Lachenmanna oraz Steve’a Reicha.
- Soundlab to także cykl koncertów, który odznacza się w Filharmonii wyjątkową dbałością o efekt wizualny. W kwietniu podczas jednego z wydarzeń nastąpi dźwiękowa wizualizacja obrazu za pośrednictwem zespołu Hashtag Ensambl, który będzie muzycznie interpretować autoportrety fotograficzne Witkacego - dodała Rozkrut.
- Na zakończenie sezonu w maju udało nam się zaprosić Laurie Anderson, czyli legendę sztuki eksperymentalnej, która współpracowała z Johnem Cage’em, Andym Warholem, Philipem Glassem. Jej performance będzie zwieńczeniem trzeciej edycji cyklu - zapowiedziała Serwa.
Na scenie Filharmonii w Szczecinie w ramach cyklu Soundlab do tej pory wystąpili m.in. Francesco Tristano, Sarathy Korwar, Richard Devine, Andrzej Smolik, Marek Biliński, zespoły SBB oraz Tangerine Dream.