Tak jak telefony już dawno przestały być używane wyłącznie do prowadzenia rozmów, tak dziś zegarki potrafią dużo więcej niż tylko wskazywać godzinę. Mowa tu o najszybciej rozwijającej się technologii - urządzeniach typu wearables. Najbardziej rozpoznawalnym produktem tego segmentu są smartwatche. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowoczesnego zegarka.
Smartwatch to - jak niemal wszystko w XXI wieku - urządzenie typu smart. Wyglądem niewiele różni się od klasycznego zegarka. Zamiast klasycznej koperty i wskazówek, smartwatch wyposażony jest w wyświetlacz. Na nim - oprócz godziny czy daty - mogą pojawiać się inne informacje.
Szybki rzut oka na zegarek i wiemy kto napisał SMS, wysłał e-mail z pracy czy próbował się dodzwonić. Smartwatche przewidują również zamiłowanie do sportowych aktywności właścicieli. Wgranych jest wiele dyscyplin, takich jak bieganie czy jazda rowerem. Ponadto, możliwym jest też sterowanie odtwarzaczem muzycznym i wiele, wiele innych funkcji.
Pełen wachlarz możliwości smartwatcha odkrywa się dopiero po sparowaniu go ze smartfonem. Urządzenia łączą się ze sobą za pomocą Bluetooth. Najskuteczniej obsługiwana jest wersja od 4.0 wzwyż. To rozwiązanie najbardziej energooszczędne, umożliwiające dłuższy czas pracy między ładowaniami.
Chcąc kupić urządzenie typu smartwatch sprawdź, czy dany model jest kompatybilny z telefonem, którego używasz.
Na ten przykład znana na całym świecie firma Apple w swojej ofercie także posiada smartwatche, określane mianem Apple Watch. Te współpracują wyłącznie ze smartfonami Apple. Z drugiej strony smartwatche firmy Samsung działają w oparciu o system Tizen, który jest kompatybilny ze smartfonami Android oraz iOS - telefonami firmy Apple.
Godzina, data? To dopiero wierzchołek góry lodowej. Wymienić należy także:
Do najpopularniejszych systemów operacyjnych, stosowanych w smartwatchach, zalicza się:
Wear OS (dawniej Android Wear) - system operacyjny opracowany przez Google. Główną zaletą tego rozwiązania jest obsługa sklepu z aplikacjami Google Play - to pozwala na większą funkcjonalność urządzenia. Obsługuje też Asystenta Google oraz płatności zbliżeniowe za pomocą Google Pay. Kompatybilny ze smartfonami z systemem Android i iOS;
Tizen - system wywodzący się z Linuxa, stosowany w smartwatchach Samsunga. Funkcjonalny i zoptymalizowany - pozwala uniknąć zerwań połączeń czy błędów. Smartwatche z systemem Tizen współpracują ze wszystkimi smartfonami (we współpracy z iPhone będzie okrojona funkcjonalność)
Watch OS - system autorski Apple; oferuje szeroką funkcjonalność i szeroki wachlarz aplikacji. Stosowany wyłącznie w smartwatchach Apple Watch. Współpracuje tylko ze smartfonami iPhone.
Kuszeni funkcjonalnością smartwatchy, nie powinniśmy oszczędzać na dobrym wyświetlaczu. W końcu mnogość informacji na małej powierzchni powinna być czytelna, nawet w ostrym słońcu. Obok wizualnego aspektu wyświetlacza, warunkuje on też komfort użytkowania i czas pracy na jednym ładowaniu. To od konstrukcji wyświetlacza zależy, czy smartwatch będzie dotykowy.
Wśród najpopularniejszych rodzajów wyświetlaczy wyszczególnić można:
Pierwsze trzy to najczęściej ekrany wielokolorowe. Zaskakują wysoką jakością wyświetlanego obrazu, głębokim kontrastem, a także szczegółowością licznych informacji.
Ostatni typ wyświetlacza to tzw. elektroniczny papier. Do największych zalet E-Ink zaliczyć należy wyśmienitą czytelność w słońcu i nieporównywalnie większą energooszczędność, co przekłada się na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu baterii. Niestety, technologii tej nie brak wad. Elektroniczny papier nie obsłuży zaawansowanych aplikacji. Sam wyświetlacz jest monochromatyczny.
Sensownym kryterium przy wyborze smartwatcha może być czas pracy na baterii. Z uwagi na niewielkie rozmiary urządzenia, sama bateria także nie powala pojemnością. Ogólna zasada jest prosta - im większy akumulator, tym lepiej. Jak pisaliśmy wyżej, apetyt na energię w dużej mierze warunkuje użyty w smartwatchu wyświetlacz. Im większy i bardziej zaawansowany, tym krótsza praca baterii na jednym ładowaniu.
W większości przypadków i tak należy się przygotować na codzienne ładowanie urządzenia. Jeśli jednak zrezygnujemy z części funkcji, czas pracy może wydłużyć się do 3-4 dni.
Najbardziej na żywotność baterii wpływają przede wszystkim: