Smart home, inaczej inteligentny dom czy system automatyki domowej. Ekosystem pozwala na zdalne kierowanie domem czy poszczególnymi urządzeniami. Rozwiązanie na pewno poprawia komfort domowników, wyręczając ich w całej masie czynności. Nowoczesny i inteligentny dom wcale nie musi oznaczać wydanej fortuny czy skomplikowanych operacji. Smart home może okazać się inwestycją, jeśli optymalnie dobierzemy konkretne rozwiązania.
Nie od razu smart home zbudowano - można sparafrazować znane powiedzenie. Istnieje możliwość rozbudowywania ekosystemu, bez konieczności wielkich nakładów już na początku drogi z tą technologią. Na jakie urządzenia warto postawić w pierwszej kolejności?
Smart home – podstawy
Smart home - inwestycja czy kosztowne gadżety? Inteligentny dom ma w sobie trochę jednego i drugiego. Stawiając jednak na sensowne rozwiązania, w dłuższej perspektywie możemy zacząć oszczędzać. Miesiąc po miesiącu, niemałe kwoty. Od czego zacząć?
Inteligentne ogrzewanie, termostat - oprócz poprawy samego komfortu (możliwość regulowania temperatury z poziomu jednego urządzenia), istotnie jest w stanie zredukować rachunki za gaz czy prąd. Ponadto istnieje możliwość automatycznego wyłączenia ogrzewania, gdy nikogo nie ma w domu lub gdy okna pozostają otwarte. Automatyczne podtrzymywanie zadanej temperatury efektywnie wpływa na pracę kotła czy pompę ciepła.
Inteligentne oświetlenie – ta konkretna gama w smart home ma masę rozwiązań. Smart-lampy, smart-LEDy czy smart-żarówki to dziś gadżety niedrogie, łatwe w instalacji, efektowne, ale także efektywne. Odpowiednie zaprogramowanie sprawi, że światło zgaśnie o zadanej porze (ile razy zdarzyło się przysnąć przy odpalonym świetle?). Ponadto smart-oświetlenie oferuje regulację jasności, kolor świecenia czy temperaturę samego światła (zimne-ciepłe).
Inteligentne gniazdka – umożliwiają monitorowanie zużycia energii. Czemu ma to służyć? Dysponując taką wiedzą, domownicy mogą odłączać od sieci prądożerne urządzenia, nawet w „stanie spoczynku”. Także zdalnie więc upiorna wizja podłączonego żelazka ma tu swój kres!
System monitoringu – kamery dbają o bezpieczeństwo gospodarstwa domowego. Tu dostępne są rozwiązania na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zdalny podgląd czy wysłanie alertu na okoliczność pojawienia się intruza mogą niejednokrotnie uchronić przed przykrymi zdarzeniami.
Smart home - opłacalny komfort
Na co możemy liczyć, wyposażając się w smart home? Oto konkretne sytuacje:
- Automatyczne wyłączenie światła, gdy czujnik przed dłuższy czas nie wykryje ruchu;
- Opuszczanie i podnoszenie rolet zewnętrznych (możliwość wykorzystania czujników wschód-zachód słońca);
- Automatyczne otwieranie i zamykanie bramy wjazdowej na posesję czy do bramy garażowej;
- Zamknięcie głównego zaworu wody, gdy odpowiednie czujniki wykryją zalanie czy awarię;
- Automatyczne uchylanie okien;
- Stały monitoring parametrów wysyłanych przez czujniki gazu, dymu itd.;
- Automatyczne sterowanie temperaturą z podziałem na pomieszczenia, strefy itd.;
- Wykrywanie ruchu na posesji;
- Automatyczne otwieranie drzwi wejściowych;
- Zdalny podgląd na żywo z kamer zewnętrznych i wewnętrznych.
Smart home – sterowanie
Jak połapać się w tym wszystkim połapać? Nic prostszego, jeśli dostęp do każdego urządzenia – wchodzącego w smart home – mamy z poziomu jednej aplikacji w telefonie. Rozbudowując cały ekosystem, warto inwestować w produkty tego samego producenta. Odwdzięczy się to później bezproblemowym działaniem i sterowaniem z poziomu dedykowanej aplikacji.