Przydatny gadżet, jakim są słuchawki, pozwala nam cieszyć się muzyką niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. W sklepach dostępna jest ogromna ilość modeli słuchawek dousznych i nausznych. Jakie powinniśmy wybrać i które z nich okażą się lepsze? Oba produkty cieszą się popularnością i uznaniem wśród klientów, ale warto przed kupnem porównać ich specyfikę. Wybrany sprzęt powinien być najbardziej dopasowany do potrzeb i zapewnić odpowiednią jakość dźwięku oraz komfort podczas ich użytkowania.
Słuchawki douszne, jak sugeruje nam sama nazwa, wkładane są do wnętrza ucha. Cechują się niewielkim rozmiarem, dyskrecją i lekkością. Niestety ze względu na niewielkie rozmiary membran, jakość słuchanej muzyki jest niższa niż ze słuchawek nausznych. Wyróżniamy dwa typy słuchawek dousznych: dokanałowe i douszne, oraz słuchawki douszne bezprzewodowe i przewodowe.
Słuchawki dokanałowe wkładane są znacznie głębiej niż douszne – do kanału ucha. Pozwala to na większą izolację dźwięków z zewnątrz. Dzięki gumowym wkładkom szczelnie zatkane jest ucho, co daje nam wyraźniejsze dźwięki i lepiej odczuwalny bas. Ich zaletą jest większy komfort i wygodę – słuchawki rzadko wypadają z uszu. Jednak należy pamiętać, że zbyt częste i głośne słuchanie muzyki może powodować problemy ze słuchem.
Słuchawki douszne nie są zakładane tak głęboko, przez co ich izolacja dźwięków z zewnątrz jest gorsza. Z drugiej strony pozwalają na zachowanie kontaktu z rzeczywistością, co pozwala być bardziej ostrożnym np. na pasach.
Słuchawki nauszne bardzo często wybierane są przez osoby poszukujące najlepszej jakości dźwięku. Dzięki dużym przetwornikom są w stanie zagwarantować dobre wrażenia podczas słuchania, a miękka membrana pozwala na wygodę podczas noszenia. Na ogół konstrukcja słuchawek opiera się na pałąku, który jest regulowany.
Słuchawki nauszne dzieli się ze względu na konstrukcje obudowy głośników: otwarte, półotwarte i zamknięte, ponadto wyróżniamy słuchawki nauszne, które leżą swobodnie na małżowinie usznej oraz słuchawki wokółuszne, obejmujące całe ucho. Podobnie jak w słuchawkach dousznych, na rynku dostępne są słuchawki nauszne bezprzewodowe i przewodowe.
Słuchawki otwarte – ich budowa pozwala na swobodne przepuszczanie powietrza i poprawną wentylację, co polepsza komfort ich użytkowania. Ciśnienie akustyczne z łatwością uchodzi na zewnątrz. Ma to wpływ na złagodzenie tonów niższych, a przy tym zwiększa się przestrzenność, jasność i lekkość brzmienia. Słuchaczowi zapewniają lepszą jakość dźwięku, natomiast nie są polecane do użytkowania na zewnątrz, ponieważ słabo tłumią dźwięki otoczenia.
Słuchawki półotwarte – to kompromis pomiędzy słuchawkami otwartymi i zamkniętymi. Zapewniają uszom odpowiednią wentylację oraz dobrze tłumią hałas z zewnątrz, ograniczając go do minimum. Ich brzmienie jest bardziej przestrzenne i jednocześnie cieplejsze oraz bardziej basowe.
Słuchawki zamknięte – to wybór prawie idealny dla osób, które cenią sobie mocny bas. Wszystkie elementy, wraz z membraną są zamknięte w obudowie dzięki czemu generowane są mocne tony niskie. Zapewniają dobrą izolację od zewnętrznego hałasu, natomiast mają słabą wentylację przez którą powietrze oraz ciśnienie akustyczne nie wydobywają się swobodnie.
Słuchawki bezprzewodowe na pewno zapewniają nam większą swobodę ruchu bez kabla podłączonego do odtwarzacza. Możemy położyć telefon w dowolnym miejscu w domu wygodnie słuchając muzyki, nie myśląc o smartfonie. Ponadto idealnie sprawdzają się w czasie ćwiczeń na siłowni oraz przy aktywności fizycznej na zewnątrz. Przy modelach bezprzewodowych nie mamy ryzyka ich wyrwania z ucha czy uszkodzenia, przetarcia czy przerwania kabla, co jest ogromną zaletą. Bezprzewodowe słuchawki douszne posiadają małe akumulatory, przez co ich realny czas pracy to kilka godzin. Natomiast słuchawki bezprzewodowe nauszne cechują się dłuższym czasem pracy, natomiast średnio nadają się do uprawiania sportu, a bardziej do słuchania poza domem czy w biurze. Cena słuchawek bezprzewodowych zazwyczaj jest większa niż słuchawek przewodowych.
Słuchawki przewodowe nauszne oferują lepszą jakość dźwięku, przy znacznie niższej cenie. Nie musimy ich ładować, co okazuje się bardzo przydatne w czasie podróży. Nie ma także problemu z podłączeniem się do różnych odtwarzaczy czy wzmacniaczy za pomocą klasycznego wtyku, a ich łączność przewodowa jest mniej narażona na zakłócenia.
Wybór odpowiednich słuchawek powinien być zależny od naszych preferencji. Dla osób ceniących sobie komfort i jak najlepszą jakość dźwięku, najlepszym wyborem będą słuchawki nauszne. Często ten typ słuchawek wybierany jest przez graczy. Ich solidna konstrukcja bywa ciężka, przez co lepiej sprawdzi się w warunkach domowych i stacjonarnych. Ich wymiary i estetyka zdecydowanie przykuwają wzrok w tłumie. Są mniej szkodliwe dla słuchu, gdyż nie mają bezpośredniego styku z kanałem słuchowym.
Słuchawki douszne najczęściej wybierane są przez osoby poszukujące mobilności i minimalizmu, a także przez sportowców. Dodatkowo wbudowany mikrofon pozwala na przeprowadzenie rozmów telefonicznych w dowolnym miejscu.
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) słuchanie muzyki przez słuchawki powinno być ograniczone do godziny dziennie. Bezpieczny poziom głośności jest na poziomie 80-85 dB. Nieprzekraczanie bezpiecznego poziomu nie powinno stanowić zagrożenia dla naszego słuchu.
Do skutków nadmiernego hałasu i zbyt dużej głośności odtwarzanej muzyki można zaliczyć: