Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Skala człowieka w świecie zwierząt

Ostatnie dni to walka z niewidzialnymi dla człowieka wirusami. Mimo, że wirusy są bardzo małe i nie zaliczymy ich do żywych organizmów (nie mają bowiem struktury komórkowej ani własnych układów metabolicznych) warto wiedzieć, że bardzo duża część świata zwierząt również nie jest dla nas widoczna ze względu na swą małą skalę. Jesteśmy dziesiątki tysięcy razy więksi niż przeważająca część istot żywych. Pierwotniaki, nicienie, roztocza są dla nas za małe by je dostrzec.

200 razy powiększone zdjęcie roztocza z gatunku Lorryia formosa
200 razy powiększone zdjęcie roztocza z gatunku Lorryia formosa
United States Department of Agriculture; domena publiczna

Daje do myślenia fakt, że myśląc o istotach żywych patrzymy zazwyczaj tylko na ich kilka podgrup. Wśród kręgowców wyróżniamy bez trudu wszystkie z nich: ryby, płazy, gady, ptaki, ssaki.

O wiele gorzej rozróżniamy bogactwo form bezkręgowych na 30 podgrup rozróżniamy ledwie klika: owady, stawonogi, mięczaki, gąbki, o reszcie tylko słyszeliśmy na lekcjach biologii.

Wynika to z dwóch przyczyn pierwszy to fakt, że innych zwierzą nie widzimy bo są za małe dla naszego wzroku. Druga przyczyna to fakt, że dziewięć dziesiątych zwierząt żyje w wodzie. Fauna żyjąca na lądzie stanowi mniejszość, nawet jeśli chodzi o kręgowce to najliczniejszą ich grupę stanowią ryby. 

Nasze wymiary i suchy tryb życia, ukrywają przed nami różnorodność świata zwierząt oraz prawdziwą fizjologię życia.

 



Źródło: niezalezna.pl

#styl życia #przyroda

redakcja