Ponieważ ryzyko infekcji jest niższe na zewnątrz niż w pomieszczeniach zamkniętych, szybkie testy na koronawirusa są coraz częściej przeprowadzane na zewnątrz.
Pomysł wykonania szybkiego testu na zewnątrz nie jest oczywiście zły. Jednak w okresie zimowych chłodów zdecydowanie to odradzamy, w przeciwnym razie wynik testu może być zafałszowany. Wszystkie komponenty testowe, takie jak kaseta testowa, próbka i bufor muszą mieć temperaturę od 15 do 30 stopni Celsjusza.
- mówi Roland Meissner, dyrektor nal von minden GmbH.
W niskich temperaturach wszystkie procesy przebiegają wolniej. Przepływ cieczy jest wolniejszy. W rezultacie reakcja próbki pobranej z nosogardła lub gardła z przeciwciałami w szybkim teście trwa dłużej. Może to prowadzić do fałszywych wyników.
Dlatego eksperci zwracają uwagę, że test na obecność antygenu NADAL COVID-19 powinien być wykonywany w pomieszczeniach zamkniętych lub w temperaturze pomiędzy 15 a 30 stopni Celsjusza. Informacja ta jest zawsze podana w ulotce dołączonej do opakowania.
Test tego typu przy prawidłowym zastosowaniu oferuje najwyższą jakość, co zostało niedawno potwierdzone w badaniu przeprowadzonym przez renomowany Szpital Uniwersytecki Charité w Berlinie. Wynik testu jest dostępny po 15 minutach. Musi on być również odczytany dokładnie po 15 minutach, ponieważ jest to dokładnie czas, w którym zachodzą pożądane reakcje immunologiczne.
Jak przebiega test?
W celu przeprowadzenia testu, pracownicy służby zdrowia pobierają wymaz z gardła lub nosogardła.
Podczas pobierania wymazu z gardła należy upewnić się, że wymazówka nie dotyka języka ani zębów. W przeciwnym razie materiał próbki mógłby się tam zanieczyścić. Dlatego ogólnie bezpieczniejsze jest pobranie wymazu z nosogardła.
- mówi Meissner.
Procedura wykonania szybkiego testu na koronawirusa przebiega następująco:
- delikatnie wstrząsnąć fiolką z buforem,
- trzymając fiolkę pionowo, dodać 10 kropli do probówki,
- następnie umieścić wymazówkę z próbką w probówce. Teraz należy obracać wymazówką. Aby wyodrębnić antygeny, należy ścisnąć probówkę z wymazówką 10-15 razy,
- pozostawić roztwór z wymazówką w środku na około 2 minuty,
- podczas wyjmowania wymazówki wycisnąć jak najwięcej płynu,
- nałożyć nakrętkę z kroplomierzem na probówkę,
- trzymając probówkę pionowo, umieścić 2 krople próbki w polu testowym na kasecie testowej,
- odczytać wynik testu po dokładnie 15 minutach.