Rezerwat chroni jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Największą atrakcję rezerwatu stanowią niezwykłej urody źródła o niebieskiej barwie. Znajduje się województwie łódzkim w Tomaszowie Mazowieckim, w dolinie rzeki Pilicy (na prawym jej brzegu) i obejmuje powierzchnię prawie 30 ha.
Przez teren rezerwatu biegną ścieżki dydaktyczne z tablicami informacyjnymi. Jego symbolem jest kaczka krzyżówka. W pobliżu znajduje się Skansen Rzeki Pilicy.
Rezerwat został utworzony, dla ochrony malowniczych źródeł krasowych oraz zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. Na jego terenie znajduje się las olchowy.
Silnie pulsujące źródła dają początek rzece Jana. Ich urok polega na tym, że woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody ma niepowtarzalną, niebiesko-błękitno-zieloną barwę, której odcienie zależą od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dna niebieskie i zielone, które można obserwować.
Na terenie rezerwatu występuje prawie 400 gatunków roślin. Do rzadko spotykanych w tej części kraju gatunków należą: wierzba czarniawa, rzeżucha niecierpkowa, turówka wonna, grzybienie białe oraz paprocie – nasięźrzał pospolity i nerecznica grzebieniasta.
Rezerwat jest ostoją około 75 gatunków ptaków. Liczne są czernice, kaczki krzyżówki i łabędzie nieme, spotyka się tu także gatunki rzadkie, takie jak remiz, zimorodek, ohar, gil, krętogłów i strzyżyk zwyczajny. Wiele gatunków ptaków tu zimuje, gdyż woda w zbiorniku nie zamarza. Ryby reprezentowane są przez okonie, szczupaki i płocie, płazy m.in. przez traszkę grzebieniastą, żabę trawną i ropuchę szarą. Z bezkręgowców w rezerwacie żyją m.in.: pijawka kacza, szczeżuja wielka, żagnica sina, bagiennik żółtorogi i nartniki.