Magdalena Ch. była z Rubcowem w rosyjskiej bazie wojskowej Czytaj więcej w GP!

Radiologia w walce z pandemią

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Radiologii, w tym roku specjaliści tej dziedziny medycyny zwracają uwagę, że jest to wyjątkowa okazja do podkreślenia roli radiologii w walce z pandemią koronawirusa, która wiele zmieniła w systemie pracy zakładów diagnostyki obrazowej.

radiolog interpretuje wyniki badań - zdjęcie ilustracyjne
radiolog interpretuje wyniki badań - zdjęcie ilustracyjne
Zackstarr/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Badania rentgenowskie, radiogram klatki piersiowej czy tomografia komputerowa, są niezwykle ważnym elementem kompleksowej diagnostyki zarażonego pacjenta i oceny jego stanu zdrowia. Procedury te wymagają bezpośredniego kontaktu technika, a czasem również pielęgniarki, z chorym pacjentem.
- wyjaśnia szefowa Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach Ilona Warkocz.

Międzynarodowy Dzień Radiologii nieprzypadkowo obchodzony jest 8 listopada - tego dnia 1895 roku Wilhelm Conrad Roentgen odkrył istnienie promieniowania, rozpoczynając nową dziedzinę medycyny. Dokonany dzięki temu odkryciu postęp w szybkim i skutecznym obrazowaniu ciała człowieka spowodował przełom w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób. Radiologia stała się jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny.

Dzień Radiologii to okazja, by ją promować i pokazywać jej wielkie znaczenie we współczesnej medycynie. Ale to również okazja, by zwrócić uwagę na rolę radiologii - także w walce z pandemią, która zmieniła bardzo dużo w systemie pracy zakładów diagnostyki obrazowej.
- tłumaczy Ilona Warkocz, przypominając, iż wiele badań wskazuje na związek pomiędzy występowaniem charakterystycznych zmian w obrazach tomografii komputerowej klatki piersiowej z zakażeniem SARS-CoV-2.

Najczęstszymi objawami u pacjentów cierpiących z powodu COVID-19 są gorączka, kaszel oraz duszność, jednak u wielu osób zakażenie ma przebieg bezobjawowy lub łagodny. W postaciach cięższych, w płucach występują zmiany o typie zapalenia śródmiąższowego. W najcięższych przypadkach dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej, a następnie do niewydolności wielonarządowej i zgonu.

Radiologia – dziedzina medycyny oraz samodzielna specjalizacja lekarska zajmująca się obrazowaniem ciała człowieka, z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego (tradycyjna rentgenografia, tomografia komputerowa, angiografia), pola magnetycznego – tomografia magnetycznego rezonansu jądrowego oraz ultradźwięków (ultrasonografia). Otrzymany w ten sposób obraz musi zostać jeszcze zinterpretowany przez radiologa, na podstawie czego powstaje dokładny opis zdjęcia ze wszystkimi spostrzeżeniami oraz diagnozą. Obecnie rozwija się również radiologia zabiegowa (interwencyjna, inwazyjna), której przedmiotem jest dokonywanie małoinwazyjnych zabiegów leczniczych np. angioplastyki, obliteracji guzów, celowanego podawania leków. Istotnym przełomem było wprowadzenie radiografii cyfrowej (DR, ang. digital radiology), tj. zastosowania w pełni cyfrowej linii diagnostycznej (obejmującej akwizycję obrazu, jego przetwarzanie i archiwizację, ang. PACS).
Diagnostyka za pomocą obrazowania radiologicznego jest podstawową formą diagnozowania w dzisiejszych czasach. Wykorzystywana jest w każdym etapie leczenia chorego – od rozpoznania samej choroby, poprzez postępy w czasie leczenia, aż po wykrywanie powikłań. Należy jednak pamiętać, że niesie za sobą również niebezpieczeństwo w postaci promieniowania

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#radiologia #pandemia #zdrowie #medycyna

ms