Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Podkarpackie wsie mają murale... na stodołach

Nietypowa, plenerowa galeria sztuki ulicznej powstała na ścianach starych, drewnianych stodół i szop w kilkunastu miejscowościach Podkarpacia. Galerię tworzy 19 murali inspirowanych archiwalnymi fotografiami mieszkańców.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Autorem i wykonawcą projektu „Cichy memoriał” jest pochodzący z Sanoka artysta Arkadiusz Andrejkow. Na realizację cyklu otrzymał stypendium w zakresie sztuk wizualnych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Artysta w rozmowie z Państwową Agencją Prasową powiedział, że cykl jest pewnego rodzaju pomnikiem „zwykłych” mieszkańców tych wsi. Murale na drewnianych ścianach starych wiejskich budynków malowane były bowiem na podstawie starych rodzinnych fotografii i przedstawiają mieszkańców tych gospodarstw oraz ich rodziny.

- Obrazy uwieczniają cichych, nieznanych poza swoją lokalną ojczyzną, bohaterów tamtych miejscowości, zwykłych mieszkańców. Są to minipomniki prywatnych historii, z których składa się prawdziwe życie minionych pokoleń – mówił artysta.

Ta nietypowa wystawa obejmuje łącznie 19 murali w kilkunastu niewielkich miejscowościach Podkarpacia: w okolicach rodzinnego miasta artysty – Sanoka (m.in. Zwierzyniu, Myczkowcach, Komańczy, Szczawnem, Orelcu, Załużu), ale też Rzeszowa i Strzyżowa.

Cykl powstawał przez kilka miesięcy. Andrejkow wyjawił, że od studiów ciekawiły go i inspirowały stare zdjęcia rodzinne i zabytkowe drewniane ściany. W projekcie „Cichy memoriał” połączył obie fascynacje.

Wyraził też nadzieję, że dzięki przedsięwzięciu udało mu się przybliżyć nowoczesną sztukę uliczną – „street art”, kojarzoną z dużymi miastami, społecznościom tych małych miejscowości.

Zauważył też, że tę nietypową wystawę można oglądać o każdej porze, bezpłatnie.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#fotografie #stodoła #mural #Podkarpacie

redakcja