10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Od kiedy zaczęto liczyć czas?

Jak powstawały kalendarze, jakim podlegały przemianom, kto je zmieniał? Mimo, że kalendarze istnieją od wieków, ludzie starają się je wciąż udoskonalać i poprawiać.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
annca; pixabay.com / Creative Commons CC0

Słowo kalendarz pochodzi od łacińskiego słowa „Kalendae” oznaczającego pierwszy dzień miesiąca. Miesiąc, który jest kalendarzową jednostką czasu, opiera się na okresie pełnego cyklu czterech faz Księżyca, czyli na czasie, w jakim Księżyc obiega Ziemię.

Rok to jednostka opierająca się na czasie, w którym Ziemia wykonuje pełny obrót wokół Słońca. Ludzie odmierzali czas za pomocą kalendarzy księżycowych, słonecznych i słoneczno - księżycowych. 

Nasi przodkowie interesowali się astronomią, niektórzy  badacze wysuwają hipotezy, że rysunki i nacięcia na odłamkach skalnych są związane z cyklem księżycowym. Wynika z tego, że człowiek już w epoce paleolitu potrafił konstruować kalendarze.

Kamienne kręgi na Wyspach Brytyjskich i we Francji, wznoszone począwszy od 4500 roku p.n.e. miały taką konstrukcję w której  łączono ustawienie poszczególnych kamieni z pozycjami odpowiadającymi zdarzeniom astronomicznym następującym w określonych dniach roku. Kamienie wskazywały pozycję Słońca na horyzoncie w dniu przesilenia. Najbardziej znanym tego typu kręgiem jest Stonehenge, położony na równinie Salisbury w południowej Anglii. 

Tradycyjnie początki cywilizacji wiąże się z Mezopotamią, terenem między Tygrysem a Eufratem. Klimat babiloński pozwalał na wyróżnienie dwóch pór roku: pory siewu i zbiorów, każda po 6 miesięcy. Kalendarz, który istniał w tamtych czasach był oparty na Księżycu a miesiące trwały 29 lub 30 dni. Udoskonalony kalendarz babiloński powstał około 500 roku p.n.e. i przetrwał w poszczególnych częściach Bliskiego Wschodu do podboju tych terenów przez Arabów w VII wieku naszej ery.

Jednym ze starszych był kalendarz egipski. W 43 roku p.n.e. zawierał 10 miesięcy po 30 dni. Kalendarz zyskał następne dwa miesiące.

Cykle dzienne stosowano już w starożytności. Powód był oczywisty: zjawisko nocy i dnia po prostu rzuca się w oczy. Z dawien dawna odnotowywano także miesiące: jako zbiory dni mijających między dwiema pełniami lub dwoma nowiami Księżyca.
Lata po raz pierwszy pojawiły się w kalendarzu egipskim, ponieważ tam najwcześniej zwrócono uwagę na cykl, w którym Ziemia obiega Słońce. Kiedy przy tworzeniu kalendarzy oparto się na cyklu słonecznym, zaczęto dzielić rok nie według czasu obiegu Ziemi przez Księżyc, ale dzielono go w taki sposób, by Ziemia mogła nadążyć za kalendarzem.
Dlatego do liczby dni w miesiącach (dotąd możliwie bliskich księżycowym) dodawano po parę dni. Przez to odcinki czasu nazywane „miesiącami” nie zgadzały się z fazami Księżyca. 

Kalendarz rzymski był próbą połączenia cykli naturalnych i okresów gospodarczych: dziennego (noc i dzień) istniejącego wskutek wirowania Ziemi, księżycowego- związanego z przypadającą mniej więcej raz na miesiąc pełnią Księżyca, rocznego - który wyznaczają klimatyczne pory roku i doroczne święta, oraz gospodarczego tygodnia, czyli ośmiodniowego okresu rzymskich jarmarków.
W kalendarzu rzymskim  dwa miesiące dodano do dziesięciu podczas reformy kalendarza przeprowadzonej za króla rzymskiego Numa Pompiliusza: na przełomie VIII i VII wieku p.n.e. 

Moment, w którym dany kalendarz zaczynał liczyć nowy rok zależał tylko od tradycji. W pierwszym kalendarzu rzymskim rok zaczynał się 1 marca. 1 stycznia jako początek roku pojawił się po raz pierwszy w kalendarzu juliańskim: powstałym w wyniku reformy kalendarza rzymskiego przeprowadzonej za panowania Juliusza Cezara w 46 roku p.n.e. Ustalono w nim początek roku na 1 stycznia, ponieważ była to data dzienna objęcia przez Cezara urzędu konsula w 59 roku p.n.e.

Najbardziej znany na świecie jest kalendarz gregoriański, używany powszechnie - mimo różnic czasowych i kulturowych - w dobie globalizacji. Prawie wszędzie jest on używany jako kalendarz urzędowy. Ale nie zawsze tak było. Najpierw (w XVI wieku) kalendarz gregoriański został wprowadzony w krajach katolickich, potem (w XVIII wieku) w krajach protestanckich. Japonia wprowadziła go w 1873 roku, Turcja w 1917, Rosja w 1918, w Grecji używano kalendarza juliańskiego aż do 1923 roku.
W cerkwi prawosławnej (urzędowo) używa się do dzisiaj kalendarza juliańskiego.

Do użytku kalendarz  wprowadził papież Grzegorz XIII w 1582 roku. To kalendarz słoneczny, a powstał jako zreformowany kalendarz juliański. Ten ostatni spóźniał się o jeden dzień raz na 128 lat. Gregoriański spóźnia się dzień, ale tylko raz na 3000 lat.
Reforma Grzegorza XIII powiodła się, bo dzięki niej oszczędzamy czas. A ponoć w pracach nad kalendarzem gregoriańskim brali udział m.in. astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Twórcy Rewolucji Francuskiej usiłowali zmienić kalendarz - 5 października 1793 roku we Francji przestał obowiązywać kalendarz gregoriański. Zaczęła się nowa epoka. W miejsce świąt kościelnych wprowadzono narodowe, a rocznica zdobycia Bastylii była najważniejsza, zmieniono nazwy dni i miesięcy. Napoleon wrócił do starego sposobu liczenia czasu 9 września 1805 roku.

 



Źródło: niezalezna.pl

#styl życia #zegar #kalendarz #czas

redakcja