Historię kobiet w ostatnich dziesięcioleciach przybliży wystawa "Barbie – nieznane oblicza", którą przygotowuje Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Za pomocą lalek pokazana będzie zmiana roli kobiet oraz problemy, z którymi musiały sobie radzić.
W marcu mijają 64 lata od premiery Barbie, najpopularniejszej lalki w historii. Po raz pierwszy pokazano ją 9 marca 1959 r. na targach zabawek w Nowym Jorku. Rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska powiedziała, że prezentowana od 9 marca w Muzeum Sztuk Użytkowych ekspozycja będzie wystawą lalek, ale niekoniecznie będzie to wystawa o lalkach.
Za pomocą Barbie w różnych wcieleniach autorzy ekspozycji chcą przypomnieć m.in. o kwestiach praw kobiet, zwrócić uwagę na kwestie wykluczeń i zmianę roli kobiety w zachodnich społeczeństwach w ostatnich dekadach.
Przygotowywana przez nas wystawa będzie pretekstem do opowieści o roli kobiety we współczesnym świecie, postrzegania jej w Europie i w USA. Dzięki lalkom prześledzić będzie można zmiany modelu kobiety: od osoby przede wszystkim związanej z domem, po osobę wyemancypowaną, równouprawnioną, wykonującą różne zawody
– powiedziała Aleksandra Sobocińska.
W zamyśle autorów wystawy, ma to być opowieść o kulturze i ideach ostatnich kilkudziesięciu lat, które Barbie odzwierciedlała. Ekspozycja dotykać ma też kwestii rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć czy wiek.
Wystawa ta próbuje odpowiedzieć na pytania: Czy Barbie zasługuje na miano głupiutkiej blondynki? Dlaczego wciąż musi walczyć o prawo do bycia chirurżką – zarówno w życiu zawodowym, jak i w słowniku? Jakie ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Stanów Zjednoczonych?
– podali autorzy wystawy.
Prezentowane na wystawie lalki pochodzą ze zbiorów prywatnych. Kuratorką ekspozycji jest Aleksandra Podżorska.