14 lutego obchodzimy nie tylko święto zakochanych, ale też Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. Kardiolog dr Tadeusz Zębik wskazuje, że wada w postaci niezamkniętego otworu owalnego w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca u dorosłych może być np. przyczyną ciężkich migren.
Dr Zębik, ordynator kardiologii w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przypomniał, że wadami wrodzonymi serca zajmuje się najczęściej kardiologia dziecięca albo kardiologia wieku młodzieńczego.
Jeżeli jest to duża wada, jest w tym okresie życia odpowiednio leczona, najczęściej operacyjnie. Jeżeli wada jest mniejsza, nie daje większych objawów od wczesnego dzieciństwa, może się zdarzyć, że ona ujawnia się dopiero w wieku dorosłym, zwykle ok. 20., 30., maksymalnie 40. roku życia. Wtedy też możemy pomóc takiej osobie.
- wskazał kardiolog.
Najczęściej chodzi wówczas o wady, dotyczące ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej.
Każdą taką wykrytą z jakiegoś powodu wadę jesteśmy w stanie albo zamknąć przezskórnie, jeżeli się do tego nadaje, a większość się nadaje, albo w wypadku dużej wady możemy skierować na leczenie operacyjne.
- wyjaśnił.
Dr Zębik zaznaczył, że pewna grupa pacjentów z ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej ma tzw. przetrwały otwór owalny, jaki każdy człowiek ma w wieku płodowym. Otwór owalny powinien u każdego zamknąć się po urodzeniu.
U części ludzi jednak nie zamyka się: ta grupa pacjentów jest narażona na udary w młodym wieku – przemijające objawy niedokrwienia mózgu, albo ciężkie migreny. Chorzy z ciężkimi migrenami, którzy przez wiele lat cierpią z powodu makabrycznych bólów głowy, nie wiedzą często, że przyczyną jest ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej i nie powinni się leczyć u neurologa, tylko o kardiologa. Warto wiedzieć i informować pacjentów, że każdy pacjent z ciężkim bólem głowy powinien być diagnozowany m.in. przez kardiologa
- zaznaczył specjalista.
Gliwicki szpital nr 4 dołączył do grona ośrodków, wszczepiających wymagającym tego pacjentom specjalne rozruszniki resynchronizujące z funkcją defibrylacji, poprawiające pracę i wydolność serca.
65-letni pacjent kilka lat temu przeszedł bardzo ciężki zabieg kardiochirurgiczny, służący naprawie dwóch zastawek przedsionkowo-komorowych i wymianie aorty wstępującej. W ostatnim czasie cierpiał z powodu ciężkiej niewydolności serca, odczuwając duszności już przy najmniejszym wysiłku.
Po raz pierwszy w Gliwicach wszczepiliśmy mu specjalny rozrusznik, zwany resynchronizującym, z funkcją defibrylacji (…), a dodatkowo kardiowerter-defibrylator, zapobiegający nagłej śmierci sercowej.
- wyjaśnił dr Zębik deklarując nadzieję, że po zabiegu pacjent, działający wcześniej m.in. w klubie tenisowym, będzie mógł wrócić do aktywności.
Wszczepienie specjalistycznego rozrusznika to kolejny w ostatnich miesiącach nowy zabieg kardiologiczny w gliwickim szpitalu, który w minionym roku m.in. rozpoczął też zabiegi ablacji, ratujące chorych z arytmią serca.