Planowanie może być pomocne w większej stabilizacji naszego dnia. Kiedy coś zaplanujemy jest to forma kompasu lub drogowskazu. Poszczególne pory dnia inaczej wpływają na naszą psychikę i aktywność. Przechodzimy każdego dnia poprzez cztery różnorodne nastroje, wiążące się z poziomem napięcia i poziomem zmęczenia.
Pierwsza ranna część dnia jest zazwyczaj najlepszą porą umożliwiającą rozwinięcie naszej aktywności. Najbardziej ważne czynności powinniśmy wykonywać wtedy, kiedy czujemy się spokojni i kiedy jesteśmy pełni energii. Dla większości jest to stan godzin porannych, po nocnym odpoczynku.
Wtedy nasz umysł jest wypoczęty po śnie – nocnym odpoczynku. Nasz nastrój można określić jako spokojny, skupiony i pełen energii do działania. Jest to czas najbardziej produktywny z najlepszym samopoczuciem. Warto ten czas wykorzystać optymalnie i wtedy realizować najważniejsze zadania.
W drugiej części dnia w związku z naszą aktywnością nastrój zmienia się, stopniowo pojawia się napięcie i rozproszenie choć ciągle towarzyszy nam chęć do pracy. Jest to również właściwa część dnia do realizacji naszych zamierzeń.
W kolejnych częściach dnia zaczyna pojawiać się zmęczenie. Początkowo możemy być spokojni i opanowani, później jesteśmy bardziej zabiegani, lecz w jednym i drugim przypadku brak nam energii do działania. Sam sposób funkcjonowania mózgu też jest zależny od pory dnia i okresu upływającego od nocnego wypoczynku; zazwyczaj pod koniec dnia o wiele słabiej działają mechanizmy kontrolne i o wiele trudniej nam efektywnie pracować i być skupionym.
Wniosek jest prosty - powinniśmy zaczynać dzień od spraw najtrudniejszych. Wykonując je, poczujemy się lepiej. Co interesujące, nawet jeśli wykonamy je połowicznie, będziemy mieć część pracy za sobą, ale także wzmocni się nasza wiara w ukończenie zadania i w siebie, poprawi się nastawienie do zadania, będziemy odczuwać większą satysfakcję z powodu nawet częściowego ukończenia zadania.
To tworzy pewną spiralę: rozpoczęcie wykonywania zadania i pewne osiągnięcie sprawiają zadowolenie i satysfakcję z osiągnięcia choćby części celu, a to zwiększa dalszą motywację i chęć dalszej pracy nad wykonaniem zamierzonych działań pod wpływem pozytywnych emocji, co przynosi więcej zadowolenia i satysfakcji itd.
Dlatego nasze planowanie codziennych zajęć powinno uwzględniać ten naturalny rytm pracy naszego umysłu powiązany z porami dnia.