Zainteresowanie medycyną alternatywną może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest na przykład jakaś stała dolegliwość, której leczenie tradycyjnymi metodami nie przynosi żadnych rezultatów, a wręcz przeciwnie, dało efekt odwrotny – pogorszenie się stanu pacjenta.
W sytuacji gdy dolegliwość jest tylko niedogodnością utrudniającą życie, mamy czas na sprawdzenie metod medycyny alternatywnej: możemy poszukać informacji w Internecie, zasięgnąć opinii znajomych lekarzy lub innych znajomych, którzy korzystali z tej formy leczenia.
Sytuacja zmienia się radykalnie, gdy choroba rozwija się bardzo gwałtownie i zagraża naszemu życiu lub życiu naszych bliskich, np. przypadku choroby nowotworowej. Trudno się dziwić, że często chorzy lub ich bliscy podejmują się wtedy działań przypominających starania tonącego, który nawet brzytwy się chwyta.
Pojawia się wiara i nadzieja, że ta forma leczenia, inna niż tradycyjna, dokona cudu. Nie liczą się pieniądze, tylko życie. Co zrobić, by wcześniej mieć choćby podstawowe rozeznanie w skuteczności tych dwóch sposobów leczenia?
Wady leczenia metodą medycyny klasycznej
Bardzo dużo zależy od konkretnego lekarza, jego dojrzałości i doświadczenia. Można jednak powiedzieć o pewnych schematach, które kiedyś powszechnie występowały w medycynie klasycznej – dziś na szczęście wielu świadomych lekarzy zmienia swoją postawę.
Do słabych stron praktyki lekarskiej niektórych przedstawicieli medycyny klasycznej można zaliczyć:
– nieosobowe podejście do pacjenta i jego przedmiotowe traktowanie, zwłaszcza przy dużej liczbie chorych i braku czasu,
– zamknięcie się tylko w jednej wąskiej dziedzinie specjalizacji bez oglądu całego organizmu; często jest tak, że okulista leczy tylko wzrok, endokrynolog sprawy hormonalne itd., a to kardynalny błąd, bo poszczególne narządy są ze sobą ściśle powiązane i choroba może być spowodowana różnymi przyczynami,
– sztuczne oddzielenie sfery psychiczno-duchowej od fizjologii: wielu lekarzy nie dostrzega, pomija lub bagatelizuje związek między psychiką a dolegliwościami fizycznymi, tymczasem bardzo wiele chorób somatycznych ma podłoże psychiczne, a z kolei każda choroba somatyczna wpływa mocno na psychikę; bardzo mało jest lekarzy, którzy potrafią łączyć z dużą wiedzę z zakresu psychiatrii czy psychologii z inną specjalizacją, np. kardiologią czy ortopedią; człowiek jest całością i skuteczne leczenie powinno zakładać integralne podejście do ludzkiego organizmu,
– przecenianie i nadużywanie chemicznych środków farmakologicznych, pomijanie ich efektów ubocznych i negatywnego wpływu na inne zdrowe narządy.
– przecenianie interwencji chirurgicznych i innych inwazyjnych metod leczenia, niedocenianie naturalnych metod,
– niedocenianie wpływu diety na zdrowie, mała wiedza na temat leczenia postem lub innymi formami terapii związanej z dietą,
– niedocenianie aktywności ruchowej jako pełnoprawnej i skutecznej metody leczenia.
W starożytnej Grecji lekarze nie byli tylko specjalistami od chorób, ale prawdziwymi mędrcami i filozofami. Leczenie polegało na równoczesnym oddziaływaniu na psychikę i ciało. Lekarz przez własny przykład dawał pacjentowi wskazanie na temat zdrowego stylu życia (posty, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna). Za czasów Hipokratesa (460–377 p.n.e.) w procesie leczenia szczególną uwagę zwracano na dietę, na drugim miejscu były naturalne leki, na ostatnim chirurgia, jako najbardziej inwazyjny środek.
Na co zwracać uwagę przy korzystaniu z medycyny naturalnej
Jeśli wobec niedostatków medycyny naturalnej zdecydujemy się skorzystać z medycyny naturalnej, trzeba zrobić to rozsądnie, bez narażania zdrowia. Zasadniczo stosowanie metod naturalnych, ziół, zdrowej żywności, sprawdzonych diet jest czymś bardzo dobrym, wspomagającym leczenie konwencjonalne. Stosowanie metod naturalnych jest najbardziej korzystne w przypadku przeziębień i wielu innych dolegliwości, które nie mają charakteru bardzo ciężkich chorób. W przypadku poważnych schorzeń dobrze jest dokładnie sprawdzić wiarygodność metody terapii. Przede wszystkim:
- warto sprawdzić, czy zachwalane leki lub czynności paramedyczne, badania mają jakiekolwiek podstawy w wynikach obiektywnych badań naukowych,
- przy szukaniu informacji w Internecie dobrze jest opierać się na kilku źródłach i starać się wybierać najbardziej obiektywne i przekonujące, potwierdzone informacje,
- warto sprawdzić, czy zasadnicza moc działania określonych metod nie opiera się wyłącznie na duchowych aspektach kultów religijnych. - należy być bardzo ostrożnym i nieufnym, gdy naturoterapeuta zaleci natychmiastowe odstawianie wszystkich leków. Trzeba skonsultować to ze swoim lekarzem.