Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Liechtenstein - najbogatsze państwo świata. Czym może zaskoczyć?

Mieszkańcy Liechtensteinu tworzą najbogatsze społeczeństwo świata. Ta gospodarka to połączenie przemysłu i raju podatkowego. Do tego wyjątkowy ustrój polityczny - monarchia bliska absolutnej. Wszystko to w przepięknym, górzystym otoczeniu.

Zamek Lichtenstein
Zamek Lichtenstein
sunflair

Księstwo Liechtensteinu leży pomiędzy Austrią i Szwajcarią. Główną rzeką jest Ren, a stolicą Vaduz. Cała granica zachodnia państwa przebiega wzdłuż biegu Renu, wschodnia zaś wyznaczana jest przez łańcuchy alpejskie. Najwyższym szczytem Liechtensteinu jest Grauspitz o wysokości 2599 m n.p.m.
Należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz strefy Schengen.

Obecne tereny Liechtensteinu już ponad 1500 lat temu zostały zasiedlone przez Alamanów i innych Germanów. W tym czasie Karol Wielki włączył te ziemie do swego imperium. Przez wieki te tereny były podzielone na dwa hrabstwa: jedno ze stolicą w Vaduz, a drugie w Schellenbergu. Na przełomie XVII i XVIII wieku obydwa hrabstwa zostały zakupione przez ród Liechtensteinów.

W 1719 roku ziemie te zostały uznane przez cesarza za suwerenne księstwo w granicach Rzeszy Niemieckiej. Liechtenstein w 1806 został członkiem Związku Reńskiego, który miał zastąpić cesarstwo i pozostał w nim do 1814 roku. W latach 1815-1866 był członkiem Związku Niemieckiego. Przez te wszystkie lata księstwo utrzymywało ścisłe kontakty gospodarcze i polityczne z Austrią. Wynikiem tego było w 1866 wystąpienie z nią ze Związku Niemieckiego i uzyskanie przez Liechtenstein pełnej niepodległości.

Podczas I wojny światowej państwo było neutralne. Po wojnie więzy z Austrią zostały zastąpione przez umowy ze Szwajcarią. W roku 1921 w Liechtensteinie ustanowiono konstytucję, według której kraj jest monarchią o demokratyczno-parlamentarnej formie rządów. W 1924 państwo weszło w skład szwajcarskiego związku celnego. Liechtenstein związał się ze Szwajcarią również unią monetarną i pocztową.

W 2003 roku ogólnonarodowe referendum zwiększyło uprawnienia monarchy. Tym samym Księstwo zostało pierwszym państwem europejskim, które przywróciło klasyczną monarchię, ograniczając demokrację parlamentarną.

Interesy zewnętrzne Liechtensteinu prowadzone są głównie przez Szwajcarię. Od czasu przystąpienia Liechtensteinu do Strefy Schengen na granicach nie ma kontroli granicznej (na granicy z Austrią kontrolę celną prowadzą celnicy szwajcarscy).

Mniej niż dwie trzecie ludności podaje się za rodowitych Liechtensteinczyków, ludność obca to z kolei w większości Szwajcarzy (11%), Austriacy (6%) i Niemcy (4%) oraz Włosi (3%), pochodzący z krajów byłej Jugosławii (3%), Turcy (3%) i inni.

Językiem urzędowym Liechtensteinu jest niemiecki. Na terenie Księstwa Liechtenstein używanych jest aż 11 różnych dialektów. 

W 2015 roku większość mieszkańców Liechtensteinu uważała się za katolików (73,4% ogółu), 6,3% przynależało do wspólnoty reformowanej, 5,9% podało się za muzułmanów, 1,3% to byli prawosławni, 1,2% luteranie, 0,7% inni protestanci, z kolei 7% mieszkańców określiło się jako niereligijni. 1,1% wyznawało inne religie i 3,3% nie potrafiło się określić.

W Liechtensteinie katolicyzm jest religią państwową. 2 grudnia 1997 zostało powołane przez Jana Pawła II oddzielne arcybiskupstwo w Vaduz.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Lichtenstein #podróże #ciekawostki #styl życia

redakcja