Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kot syjamski. Co musisz wiedzieć?

Koty syjamskie pochodzą z Dalekiego Wschodu (Syjam to współczesna Tajlandia). Pierwsze wzmianki o nich pojawiły się już w XVI wieku. Cechą charakterystyczną tej rasy są plamy, które pokrywają maskę, uszy, łapy i ogon oraz duże, niebieskie oczy. Jest to kot szczupły, o wydłużonej sylwetce i muskularnej budowie.

kot syjamski
kot syjamski
webandi

Kocięta rodzą się białe, zaczynają się wybarwiać dopiero w drugim tygodniu życia. Są inteligentne, chętnie uczą się różnych sztuczek. Koty są ciekawskie, śmiałe, łatwo nawiązują kontakty i lubią wizyty gości. Dobrze czują się w obecności innych kotów lub psów. Mają duży temperament, przywiązują się do właściciela, jeśli go stracą, mogą to nawet przypłacić zdrowiem.

Starają się towarzyszyć opiekunowi we wszystkich domowych czynnościach, głośno domagają się zwrócenia na siebie uwagi. W zależności od sytuacji koty syjamskie modulują barwę głosu. Uwielbiają bawić się z opiekunem, są typowymi kocimi ekstrawertykami. Bywają zazdrosne. Źle znosi samotność i rozłąkę – musi przebywać blisko opiekuna. Nie powinny być posiadane przez osoby, które większość czasu spędzają poza domem.

Kot syjamski będzie dobrym towarzyszem dla osoby przebywającej większość czasu w domu, o ile nie jest ona w podeszłym wieku. Witalność kotów tej rasy może zmęczyć.  Większość tych kotów ma dobry apetyt, dlatego utrzymanie ich szczupłej sylwetki jest wyzwaniem. Koty syjamskie odznaczają się długowiecznością – mogą żyć nawet 20 lat.

U części osobników zdarzają się wrodzone wady genetyczne. Może u niektórych kotów występować zez lub oczopląs. Genetyczna predyspozycje do chorób u kotów syjamskich obejmuje także schorzenia podniebienia. Bardzo często można zaobserwować nadmierne jedzenie wełny, które powoduje liczne dolegliwości przewodu pokarmowego

Zdolność widzenia w ciemności jest ograniczona u tych kotów. Jest to spowodowane tym, że kot syjamski pozbawiony jest błony odblaskowej w oku, która umożliwia odbijanie światłe. Przez to bywa mniej aktywny nocą.

Kupując kota rasowego, pamiętaj, że musi on posiadać rodowód, a także książeczkę zdrowia z udokumentowanymi szczepieniami i zabiegami odrobaczenia. W przypadku niektórych ras należy się także dopytać o badania wykluczające choroby dziedziczne, do których rasy te mogą mieć skłonność. Koty hodowlane powinny mieć przeprowadzone badania w kierunku FIV i FeLV, kardiomiopatii przerostowej i chorób oczu.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Kot syjamski #koty #dolegliwości przewodu pokarmowego

ps